U nastavku realizovanja niza aktivnosti u cilju podizanja svesti o neophodnosti pripreme i prevencije rizika od prirodnih katastrofa, kao i daljeg širenja saradnje sa lokalnim samoupravama, Caritas Apostolskog Egzarhata u saradnji sa Skupštinom opštine Žabalj, je 30. maja 2018. godine, organizovao okrugli sto. Predstavnici uprava Skupštine opštine, mesnih zajednica i svih relevatnih institucija lokalne samouprave koji se u okviru svog delokruga poslova bave i aktivnostima iz oblasti prirodnih katastrofa, predstavili su svoje dosadašnje aktivnosti kao i aktivnosti koje se planiraju da realizuju u cilju smanjenja rizika u lokalnoj samoupravi. Opštinu Žabalj čini četiri mesne zajdnice i u svakoj od njih zajednički problemi su poplave izazvane podzemnim vodama i jaki olujni vetrovi. Akcije čijom realizacijom se umanjuje rizik od navedenih nepogoda predstavljaju početak saradnje između opštine Žabalj i Caritasa. Pored toga u narednih nekoliko dana će i u 4 osnovne škole u opštni biti organizovane radionice za učenike od prvog do četvrtog razreda, nakon čega će uslediti takmičenje.
Dome, sigurni dome! Okrugli sto o prirodnim katastrofama održan u Opštini Žabalj
Studijska poseta Milanu u okviru projekta Societies
Od 21. do 25. maja u okviru projekta SOCIETIES organizovana je studijska poseta Milanu tokom koje su učesnici imali priliku da u praksi vide delovanje sistema socijalne zaštite temeljenog na uslugama u zajednici i socijalnim preduzećima.
Pored pet nacionalnih Caritasa uključenih u projekat, učesnici studijske posete bili su i predstavnici 15 udruženja osoba sa invaliditetom i mentalnim smetnjama iz zemalja regiona, koja su dobila grantove u okviru ovog projekta.
Projekat SOCIETIES, koji finansira Evropska Unija, ima za cilj da pomogne udruženjima civilnog društva u osnaživanju njihovih kapaciteta i da im pruži financijsku podršku za sprovođenje lokalnih inicijativa koje će doprineti boljem socijalnom uključivanju osoba sa invaliditetom i mentalnim smetnjama u Jugoistočnoj Evropi. Ključni element planiranog programa izgradnje kapaciteta su studijske posete zemljama članicama Evropske Unije. Sa tom idejom organizovan je i studijska poseta Bugarskoj prošle godine, i Italiji ove.
Udruženje Psicologi per i Popoli nel mondo iz Milana, koje na projektu ima ulogu partnera, imalo je zadatak da kreira petodnevni program posete. Program je obuhvatio posete različitim kooperativama koje pružaju usluge namenjene osobama sa invaliditetom, mentalnim ili intelektualnim teškoćama. Posebno su bila zanimljiva iskustva koja su prenele kooperative Lotta contro l’Emarginazione (Borba protiv isključenosti), Olinda i Cooperativa Arcipelago. Sve tri kooperative pružaju inovativne socijalne usluge za pomenutu ciljnu grupu: od usluga koje imaju za cilj sticanje autonomije, preko rezidencijalnih usluga do usluga radnog uključivanja i različitih vrsta podrške i pacijentima i porodicama.
Učesnici su takođe imali prilike da posete u Milanu i Institut za farmakološka istraživanja Mario Negri, Smeštajni centar bolnice Niguarda (Centar za korisnike sa psihosocijalnim teškoćama), kao i Caritas Ambrozijana (Caritas Milano).
Anica Spasov – Naša kuća (Srbija): Bilo mi je zadovoljstvo što sam bila deo tima. Moji utisci su veoma intenzivni i odnose se na nekoliko aspekata posete. Videli smo vrlo različite organizacije sa velikim brojem programa koje realizuju. Ono sto je zanimljivo je put novca koji prati korisnike i nacini finansiranja usluga. Videli smo jedan vrlo kompleksan i uređen drzavni sistem, koji je povezan i vertikalno i horizontalno i holisticki pristup rešavanja problema pojednica iz ranjivih grupa. Imali smo dovoljno vremena i da se međusobno upoznamo, što je jedan od ciljeva posete i da sagledamo gde se kao pojedinačne organizacije nalazimo, kao i svaka država posebno, da upozanamo programe kancelarija Caritasa iz svih zemalja. Mislim da mi kao organizacije treba puno da radimo na sopstvenim vrednostima i sveobuhvatnom holistickom pristupu, da bismo smo mogli efikasnije da utičemo na promene u drustvu, zakonodavne i sistemske promene.
Helena Mikulić – In Spe Mostar (Bosna i Hercegovina): Tokom posete uvideli smo da lokalne, pokrajinske i državne vlasti u Italiji finansiraju ove usluge, što je veoma različito od načina na koji mi funkcionišemo u Bosni i Hercegovini. Ipak zaključak je da organizacije iz Bosne i Hercegovine i drugih zemalja uspevaju da vode projekte i aktivnosti sa mnogo manje sredstava i ovo iskustvo je preneto koegama iz Italije.
Možda najvažniji deo studijskog putovanja bilo je upoznavanje sa kolegama iz drugih zemalja jugoistočne Evrope, sa kojima delimo sličan kontekst, boreći se za bolje društvo za osobe sa invaliditetom. Partnerstvo i prijateljstvo koje smo ostvarili će sigurno dovesti do konkretne saradnje u narednom periodu.
Unapređenje monitoringa i evaluacije u organizacijama Caritasa
Od 21. do 24. maja u Beogradu održan je trening Napredni monitoring i evaluacija, koji je okupio predstavnike organizacija Caritasa sa Balkana (Srbija, Makedonija, Kosovo i Grčka) i iz Jerusalima. Predavač na treningu bila je Anne Garbutt, iz organizacije Intrac iz Velike Britanije. Misija ove organizacije je da osnaži efikasnost organizacija civilnog društva u borbi protiv siromaštva i nejednakosti. Ovaj trening je nastavak serije od tri treninga koji su organizovani 2016. i 2017. godine, uz podršku Caritasa Belgije i Caritasa Francuske, u cilju unapređenja kvaliteta monitoringa i evaluacije u organizacijama Caritasa sa Balkana koje se suočavaju sa izbegličkom krizom.
Kroz brojne radionice i rad po grupama Anne Garbutt je učesnicima pomogla da kritički sagledaju temu monitoringa i evaluacije, kroz četiri univerzalna pitanja: da li smo uradili ono što smo rekli da ćemo uraditi, da li smo to dobro uradili, da li smo napravili promenu i da li smo uradili prave stvari. Ona je takođe predstavila nove načine prikupljanja podataka, pravljenja plana monitoringa i evaluacije, učenja iz monitoringa i evaluacije i pomogla učesnicima da naprave planove za budućnost, koje će sprovesti u svojim organizacijama.
Tokom poslednjeg dana treninga učesnike je posetio i Generalni sekretar Caritasa Evropa Jorge Nuno Mayer, koji je boravio u Beogradu na regionalnom seminaru Inter-Parlamentarne unije „Parlamentarna saradnja za održivi razvoj: borba protiv siromaštva i promocija zdravstvene zaštite“. U svom obraćanju učesnicima treninga naglasio je da je deo menadžment standarda Caritasa Internationalis takođe monitoring i evaluacija, sa ciljem većeg uključivanja korisnika u procenu naših usluga.
Okrugli sto o prirodnim katastrofama održan u Kanjiži
U saradnji sa Skupštinom opštine Kanjiža Caritas Apostolskog Egzarhata organizovao je 22. maja 2018. godine okrugli sto na temu Smanjivanje rizika od prironih katastrofa. Na samom početku skupa predsednik opštine Kanjiža izrazio je zadovoljstvo na ukazanoj prilici da sarađuje sa Caritasom na projektu koji je od značaja za zajednicu. Nakon predstavljanja Caritasovih aktivnosti koje su realizovane u cilju smanjivanja rizika do sada, kao i aktivnosti koje će se izvoditi u narednom periodu, predstavnik JP Komunalac upoznao je prisutne sa aktivnostima koje je realizovalo ovo preduzeće. Tokom diskusije predstavnici opštinskih uprava, odeljenja za vanredne situacije, javnih preduzeća opštine kao i predstavnici organizacija civilnog društva, prezentovali su prirodne nesreće koje su zastupljene u opštini, kao i najrizičnije zone. Okrugli sto je zaključen je zalaganjem da se u narednom periodu realizuju aktivnosti koje će smanjiti rizik od katastrofa i time ublažiti posledice koje za njom ostaju. Dogovorena je i zajednička manifestacija obeležavanja Svetkog dana smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa, u koju će biti uključena i deca iz osnovnih škola.
Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa je kontinuiran proces koji zahteva angažovanje svih zainteresovanih strana u realizaciji aktivnosti koje će pripremiti kako stanovništvo tako i teritoriju. Caritas Srbije zajedno sa biskupijskim Caritasima realizuje projekat Dome, sigurni dome, koji finansira Caritas Nemačke. Ideja je da se sprovođenjem projektnih aktivnosti utiče na svest građana o nephodnosti pripreme i prevencije posledica prirodnih katastrofa, kao i da se radi na umrežavanju svih zainteresovanih strana u zajedničkom delovanju.
Dome, sigurni dome! Okrugli sto o prirodnim katastrofama održan u Opštini Ruma
Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa predstavlja kontinuiran proces koji zahteva angažovanje svih zainteresovanih strana u realizaciji aktivnosti koje će pripremiti kako stanovništvo tako i teritoriju na eventualne elementarne nepogode i učiniti njihove domove sigurnijim. Caritas Srbije zajedno sa biskupijskim Caritasima realizuje projekat Dome, sigurni dome, koji finansira Caritas Nemačke, sa ciljem da se sprovođenjem projektnih aktivnosti utiče na svest građana o nephodnosti pripreme i prevencije posledica prirodnih katastrofa, kao i da se radi na umrežavanju svih zainteresovanih strana u zajedničkom delovanju.
U nastavku realizacije projekta Biskupijski Caritas Srem, u saradnji sa Skupštinom opštine Ruma, 21. maja 2018. godine, organizovao je okrugli sto na temu Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa. Tokom skupa predstavnici Caritasa, Jovana Lončarević i Petar Dujić su prisutnima prezentovali aktivnosti koje su do sada realizovane, kao i aktivnosti koje će u narednom periodu biti organizovane. Predstavnici opštine, među kojima su između ostalih bili prisutni i članovi Opštinskog štaba za vanredne situacije Ruma, iskazali su zadovoljstvo Caritasovim dugogodišnjim radom na polju prevencije posledica i izrazili spremnost i volju da se udruženim resursima na teritoriji opštine redukuju problemi, čime će se uticati na smanjenje rizika. U toku okruglog stola član skupštine nadležan za vanredne situacije prezentovao je aktivnosti i mere koje je opština preduzela u cilju smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa. Predstavnici vatrogasaca iskoristili su priliku da iskažu zahvalnost i prenesu iskustva sa radionica koje realizuju u osnovnim školama, tokom kojih školama dostavljaju setove postera kako se zaštiti od poplava, požara i zemljotresa, koje je Caritas kreirao u okviru ovog projekta. Nakon razmene iskustva, ideja i predloga tokom diskusije zaključeno je da će se u narednom periodu preduzeti prvi koraci u cilju realizovanja konkretne aktivnosti pripreme teritorije. Zaključeno je takođe da je neophodno uključiti i meštane zajednice u svaku od aktivnosti koje će se realizovati, kao meru podizanja svesti o neophodnosti pripreme i prevencije.
“Volontiranje je potreba srca”: Nacionalni susret volontera i zaposlenih u Caritasu 2018
Nacionalni susret volontera i zaposlenih u Caritasu ove godine održaće se 16. juna u Zrenjaninu, u župi Sv. Ivana Nepomuka. Tema susreta je “Volontiranje je potreba srca”, a program je sledeći:
10.00 – Dolazak volontera i zaposlenih u Caritasu u župu Sv. Ivana Nepomuka
adresa: Trg Slobode br. 4, Zrenjanin
10.30 – Pozdravni govor i obraćanje volonterima i zaposlenima u Caritasu:
Mons. Dr. Ladislav Nemet SVD
10.45 – Predavanje na temu ‘’Volontiranje je potreba srca‘‘:
Dr. Karolj Harmat OFM
11.30 – Primeri dobre prakse: Don Mladen Šutalo i volonteri župe Sv. Ivana Apostola i Evanđelista, Mostar
12.00 – Pauza na dvorištu župe
12.30 – Sveta Misa u katedrali
13.30 – Agape
Prijavite se za učešće na susretu volontera pri svom nad/biskupijskom Caritasu do 11.06.2018. Nad/biskupijski Caritasi treba broj učesnika da prijave Biskupijskom Caritasu Zrenjanin na e-mail: caritas.zr@mts.rs.
Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije
U petak 11. maja 2018. godine u Zrenjaninskoj katedrali i župi čiji je zaštitnik Sveti Ivan Nepomuk održan je Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije. Sama katedrala ove godina slavi 150 godina postojanja. Susretu je prisustvovalo 60 volontera iz 14 župa Zrenjaninske biskupije.
Na početku susreta učesnike je pozdravio Tibor Halmai, direktor Caritasa Zrenjaninske biskupije, koji je i predstavio župe iz kojih su volonteri došli.
Predavanje na temu „Dobro nam je ovde!” Lk 9,33 održao je Mons. Laslo Đuriš, biskupski vikar i župnik iz Zrenjanina. U svom predavanju između ostalog naglasio je: „Važno je da osetite kakva velika dela vama poverava Otac Sveti posredstvom Svetog Duha!”
Posle predavanja vlč. Elias Ohoiledwarin, SVD, zrenjaninski kapelan, poreklom iz Indonezije, održao je za učesnike susreta muzičku duhovnu meditaciju, kao pripremu za ispoved.
Svetu misu vodio je mons. Laslo Đuriš sa župnikom iz Ruskog sela vlč. Tibor Kiraljem, a na misnom slavlju
pevao je i svirao vlč. Elias Ohoiledwarin, uz pratnju prisutnih volontera.
Nakon svete mise usledio je agape na dvorištu Zrenjaninske biskupije i župe. Tokom agapea volonteri su iskoristili vreme za razmenu iskustava i međusobno upoznavanje.
Osećaj pripadanja zajednici volontera, saradnika i zaposlenih Caritasa Zrenjaninske biskupije duhovno je ojačao prisutne da i dalje, sa još više ljubavi, čine dobra dela.
Dome, sigurni dome! Okrugli sto o prirodnim katastrofama održan u Opštini Temerin
Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa je kontinuiran proces koji zahteva angažovanje svih zainteresovanih strana u realizaciji aktivnosti koje će pripremiti kako stanovništvo tako i teritoriju. Caritas Srbije zajedno sa biskupijskim Caritasima realizuje projekat Dome, sigurni dome, koji finansira Caritas Nemačke. Ideja je da se sprovođenjem projektnih aktivnosti utiče na svest građana o nephodnosti pripreme i prevencije posledica prirodnih katastrofa, kao i da se radi na umrežavanju svih zainteresovanih strana u zajedničkom delovanju.
U okviru projekta, Caritas Dekana Novi Sad, u saradnji sa Skupštinom opštine Temerin, 10. maja 2018. godine, organizovao je okrugli sto na temu Smanjivanje rizika od prironih katastrofa. Tokom skupa predstavnici Caritasa prezentovali su prisutnima iz različitih uprava opštine, osnovnih škola i drugih udruženja građana aktivnosti koje su do sada realizovane, kao i aktivnosti koje će u narednom periodu biti organizovane. Predstavnici opštine iskazali su zadovoljstovo što Caritas već godinama radi na polju prevencije posledica i izrazili spremnost i volju da se udruženim resursima na teritoriji opštine Temerin redukuju problemi, čime će se uticati na smanjenje rizika. Tokom diskusije, razmenom iskustva i trenutno planiranih aktivnosti, zaključeno je da postoji veliki broj aktivnosti koje Caritas i Opština Temerin mogu zajedno realizovati i koje će obezbediti sigurniji život meštana. U toku narednog perioda saradnja će se potvrditi u konkretnim aktivnostima u kojima će se svoje učešće osim volontera Caritasa, uzeti i meštani opštine, kao i đaci osnovnih škola koji su prisustvovali Caritasovim radionicama.
Čarobni svet medenjaka u Dnevnom centru u Bečeju
U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva nastavlja se serija radionica “Čarobni svet medenjaka” u mestima širom Srbije. U sredu 9. maja 2018. godine radionica je održana u Caritasovom dnevnom centru za osobe sa mentalnim poteškoćama u Bečeju i njoj su prisustvovali korisnici i zaposleni ovog centra, kao i volonteri iz bečejskih župa, koji su aktivni u ovom centru. Ideja radionice je bila da predstavnici dnevnog centra nauče kako mogu da ukrašavaju i pakuju medenjake, čijom prodajom mogu prikupiti sredstva za potrebe centra, a ujedno i da iskoriste mogućnost organizacije radionice pravljenja medenjaka kao radnu terapiju sa korisnicima.
Na početku susreta predstavnici Caritasa Srbije održali su predavanje, uz prezentaciju primera dobre prakse karitativnih aktivnosti, a zatim je usledio kreativni deo, vezan za pravljenje i ukrašavanje medenjaka, koji je vodio Petar Žuljević, šef poslastičarnice u hotelu “Mama Shelter”. Na kraju susreta korisnici i volonteri imali su priliku da ukrase medenjake i time pokažu svoju kreativnost i maštovitost.
Akcija sadnje sa učenicima prvog razreda u Valjevu
„Gde god nađeš zgodno mesto, tu drvo posadi”, napisao je davnih dana čika Jovan Jovanović Zmaj. Slušajući starije i iskusnije, poput čika Jove Zmaja, učenici prvog razreda Prve osnovne škole u Valjevu i Caritas Valjevo zasadili su 4. maja 47 sadnica na dve lokacije u parku Pećina u Valjevu. Pored sadnje višegodišnjih stabala u parku koji predstavlja pluća Valjeva, zasađeno je još po 8 stabala u dvorištu Prve osnovne škole i Osnovne škole „Nada Purić“. Edukativne aktivnosti za mališane i sadnja drveća deo su stalnih napora Caritasa Valjevo da se lokalna zajednica učini otpornijom na prirodne katastrofe, a 47 sadnica na Pećini imaju za cilj prevenciju i sanaciju klizišta nastalih tokom 2014. godine. Ove aktivnosti su deo šireg programa Caritasa Srbije koje imaju za cilj smanjenje rizika od prirodnih katastrofa, a realizuju se zahvaljujući podršci Caritasove internacionalne mreže. Akcijom realizovanoj na Pećini, Prva osnovna škola i Caritas Valjevo pokazali su zajedničku svest o važnosti očuvanja životne sredine i dokazali da se najlepši i najkreativniji zadaci obavljaju kroz timski rad nadahnut željom i stavom da sve kreće od pojedinca a ostvaruje se kroz kolektiv, dovoljno kreativan i zainteresovan da svoje okruženje učini lepšim i zdravijim mestom za život budućih naraštaja. Akcija prvaka prve Osnovne škole ostvarena inicijativom Caritasa nije ostala nezapažena ni od strane zvaničnog Grada Valjeva, koji je podržao dešavanje na Pećini i istovremeno predstavnicima udruženja Društva prijateljstva Valjevo – Pfafenhofen omogućio prisustvo akciji.
Život nam se daruje rođenjem, svest o važnosti očuvanja našeg i života drugih razvijamo, kroz angažovanje porodice, škole i sredine u kojoj rastemo,a dokazujemo stvaranjem novog života, kroz sačuvan cvet, neprskanu voćku, zasađeno drvo. Najbolji trenutak za to je upravo SADA!
Sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa
U toku Globalne platforme za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa danas je u Ženevi održan radni sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije, na kom su razmenjena iskustva na temu smanjivanja rizika. Predstavnici delegacije Republike Srbije na ovom događaju g-đa Sandra Nedeljković iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i…
Pročitajte ceo tekstBiskupisjki susret Caritasa Subotica održan u Senti
Caritas Subotica je organizovao ovogodišnji biskupijski susret volontera i radnika biskupijskog i župnih Caritasa u Senti. Susret je održan uz blagoslov župnika Nagy Józsefa u župi Sveta Mala Terezija u Senti, uz prisustvo 85 volontera i saradnika iz 17 župa Subotičke biskupije. Susret je započeo Svetom misom zahvalnicom, koju je služio…
Pročitajte ceo tekstSastanak koordinacione grupe projekta SOCIETIES održan u Baru
U organizaciji Caritasa Crne Gore 14. maja 2019. godine u Baru održan je četvrti sastanak Koordinacione grupe projekta SOCIETIES – Podrška organizacijama civilnog društva u jačanju tehničkih veština, socijalnoj inkluziji osoba sa invaliditetom i primeni EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Na sastanku je predstavljen izveštaj o aktivnostima realizovanim 2018. godine,…
Pročitajte ceo tekstCaritas Srbije učestvuje na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa
Globalna platforma za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa osnovana je od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija sa ciljem da sve zainteresovane stane razmene svoja iskustva, naučna otkrića, napredak, nedostatke, ideje i dostignuća u smanjenju rizika od prirodnih katastrofa. Zaključci i preporuke sa ovog skupa predstavljaju smernice za države, organizacije civilnog…
Pročitajte ceo tekstRadionica o prirodnim nepogodama održana u školi „Veselin Nikolić“ u Kruševcu
U cilju podizanja svesti dece o neophodnosti pripreme i prevencije za prirodne nepogode, Caritas je organizovao radionicu u školi za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ u Kruševcu. „Prezentacija sadrži nekoliko tačaka i od velikog je značaja za decu“, izjavila je u ime Caritasa Jovana Lončarević. Na kraju prezentacije, učesnici…
Pročitajte ceo tekstProjekat BRAVO STUDENT započeo u župi Nikinci
U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva, Caritas Srbije pokrenuo je podprojekat za župne Caritase pod nazivom BRAVO STUDENT, sa ciljem da se pomogne studentima, koji nemaju dovoljno sredstava za svoje studije. U današnjem društvu zbog složenosti okolnosti u kojima živimo, različiti su oblici siromaštva. To zahteva od Crkve…
Pročitajte ceo tekstOdržane radionice u školama opštine Bač u okviru projekta ,,Znanjem do sigurnosti”
U osnovnim školama “Vuk Karadžić” u Baču, “Aleksa Šantić” u Vajskoj, “Jan Kolar” u Selenči , “Moše Pijade” u Bačkom Novom Selu i “Ivo Lola Ribar” u Plavnoj, 6. i 7. maja 2019. godine Caritas Apostolskog Egzarhata održao je radionice za učenike od trećeg do petog razreda, na temu smanjivanja…
Pročitajte ceo tekstOdržan susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije
Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije održan je 3. maja 2019. u Zrenjaninskoj katedrali i prostorijama biskupije. Na susretu se okupilo 95 volontera i saradnika Caritasa iz 17 župa Zrenjaniske biskupije. Domaćin susreta je bio predsednik Caritasa Zrenjaninske Biskupije Mons. Dr Ladislav Nemet SVD, Zrenjaninski biskup. Direktor Caritasa Zrenjaninske biskupije, g….
Pročitajte ceo tekstKonkurs za odabir trenera
Caritas Srbije objavljuje Konkurs za odabir trenera u okviru projekta SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical Skills, Inclusion of people with disabilities and EU standards in South East Europe. Više informacija u prilogu: ToR Expert on Organizational Development and Strategic Planning
Pročitajte ceo tekstTrening poverenika civilne zaštite grada Kruševca
U okviru projekta Znanjem do sigurnosti, koji je finansiran od strane Caritasa Nemačke, kao sastavni deo programa Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa, 22.aprila 2019. godine, na Svetski dan planete Zemlje, u saradnji sa Odeljenjem za poslove odbrane i vanredne situacije Grada Kruševca Caritas Srbije je realizovao trening za poverenike civilne…
Pročitajte ceo tekstDom za stare i siromašne “Sveta Elizabeta” u Maradiku
Dom “Sveta Elizabeta“ je odgovor Caritasa na današnje potrebe najsiromašnijih osoba koje su napuštene, žive u nehumanim uslovima, ekstremnom siromaštvu i usamljenosti. Caritas Bolzano – Bressanone i Biskupija Bolzano – Bressanone / Bozen – Brixen iz Italije pokrenuli su 2015. godine projekat izgradnje doma “Sveta Elizabeta” za siromašne i napuštene stare…
Pročitajte ceo tekstOkrugli sto na temu smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda u Bačkom Petrovcu
U saradnji sa opštinom Bački Petrovac 18. aprila Caritas je organizovao okrugli sto na temu Smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda. Posle obraćanja svih prisutnih na okruglom stolu, predstavljen je projekat Caritasa “Znanjem do sigurnosti”: ciljevi, aktivnosti i rezultati, koji su planirani za 2019. godinu. Posle prezentacije predstavljene su aktivnosti opštine…
Pročitajte ceo tekstUskršnji bazar i prikupljanje sredstava za osobe u potrebi u Sremskoj Mitrovici
U saradnji sa župom “Sv. Dimitrija-đakona i mučenika”, tradicionalno već 17 godina, Caritas Sremska Mitrovica organizuje Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava. Prodajom rukotvorina vrednih volontera i korisnika Caritasa sakupljena su izvesna sredstva, dok su župljani donirali sredstva za ličnu higijenu i hranu. Sakupljeni artikli podeljeni su u pakete, koje su…
Pročitajte ceo tekstZoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za OSI u Sremskoj Mitrovici osvojio prvo mesto na polumaratonu u Beogradu
U nedelju 14.04.2019. održan je veliki Beogradski maraton. Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za osobe sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici, postigao je rekord od 2 sata i 30 minuta na polumaratonu i time bio stigao prvi od svih prisutnih osoba sa invaliditetom. Startni paket učešća na Beomaratonu 2019. Zoranu…
Pročitajte ceo tekstOdržan nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama
U Klubu poslanika u Beogradu, u sredu 10. aprila održan je Nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama. Forum su, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, organizovali Caritas Srbije i udruženje Naša kuća, u okviru regionalnog EU projekta SOCIETES. Forumu je prisustvovalo oko stotinu učesnika…
Pročitajte ceo tekst
Komentari