Konferencija „Inovativna sredstva u borbi protiv socijalne isključenosti“

U Šapcu je 10. septembra 2014. godine u organizaciji Caritas-a Šabac, u okviru projekta „Jačanje profesionalne edukacije odraslih u ruralnim sredinama“, koji se realizuje u okviru Drugog poziva IPA prekograničnog programa Srbija – Bosna i Hercegovina finansiranog iz predpristupnih IPA fondova, održana konferencija „Inovativna sredstva u borbi protiv socijalne isključenosti“. Na konferenciji je učestvovalo oko 100 učesnika koji su došli iz Belgije, Italije, Crne Gore,Bosne i Hercegovine i širom Srbije. 

Konferenciju su uvodnim obraćanjima otvorili direktor Caritas-a Šabac Miroljub Nikolić, zamenik gradonačelnika grada Šapca Nemanja Pajić i predstavnik Caritas-a Belgije Marc Somers.

„Kroz projekat „Jačanje profesionalne edukacije odraslih u ruralnim sredinama“ pokušali smo da približimo koncept teritorijalnog pristupa, koji može da bude novo integrativno sredstvo za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. On je zasnovan na ideji da se borba protiv socijalne isključenosti ne sme smatrati sama sebi ciljem već da bude viđena kao deo celine koja poprima oblik lokalne razvojne strategije koja više nije inicijativa nekoliko pojedinaca ili institucija već zajednički rad, koji je usaglašen i koordinaran od strane svih aktera“ – rekao je direktor Caritas-a Šabac Miroljub Nikolić u uvodnom obraćanju.

4

Silvia Scialpi iz socijalne kooperative “COOP Noncello” iz Italije otvorila je prvi radni deo konferencije sa izlaganjem na temu „Stručne obuke u obrazovanju odraslih kao sredstvo za održivi ruralni razvoj“, osvrćući se na iskustva koje je “COOP Noncello” imalo u raznim projektima gde su specifičnim obukama osnaživali osobe iz ranjivih društvenih grupa i radno ih angažovali u skladu sa njihovim mogućnostima. U panel diskusiji su učestvovali: Momčilo Pavlović, direktor Ekonomsko-trgovinske škole iz Šapca; Branko Filipović ispred Nacionalne službe za zapošljavanje; Vivienne Scheidler i Predrag Đurić iz Fondacija Biodinamika i Marko Cvijanović iz udruženja Ruralni centar Sova.

Stefano Mantovani predstavnik C.O.S.M.(Consorzio operativo salute mentale) iz Italije je sa izlaganjem „Socijalna preduzeća kao sredstvo za socijalnu inkluziju osoba iz ranjivih društvenih grupa“ predstavio istorijat i rad socijalnih kooperativa u Italiji i trenutno stanje i mogućnosti za razvoj socijalne ekonomije u Evropi. „Socijalna ekonomija se zasniva na pojedincu i njegovim potrebama i mogućnostima i čini deo realne ekonomije u kojoj nema prostora za špekulaciju- Treba raditi na stvaranju profita sa ciljem humanizacije na tržištu“ – istakao je Stefano Mantovani.

U panel diskusiji, u kojoj je govorio i uvodničar, učestvovali su: predstavnik Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu Gordana Ković; Draženko Budimir, direktor zemljoradničke zadruge Livač iz BiH i Daniele Bombardi predstavnik Caritas-a Italiana. Izlaganjem „Perspektive razvoja socijalnog preduzetništva u Srbiji“, Jelena Milovanović, predstavnik Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, predstavila je značaj socijalnog preduzetništva, stanje u Evropi i Srbiji na području socijalne ekonomije, socijalne efekte poslovanja socijalnih preduzeća, preporuke od strane OECD-a i dalje korake za razvoj socijalnog preduzetništva u Srbiji. U panel diskusiji su učestvovali: Dragana Milosavljević, predstavnik grad-a Šabac; Jelena Damljanović, udruženje Inicijativa za razvoj i saradnju i Gordan Velev, Udruženje samarićanskih radnika.

1
Mr Tatjana Marković Topalović je predstavila Park nauke, prvi u Srbiji, koji se nalazi u dvorištu Centra za stručno usavršavanje, gde je Konferencija održana. Cilj naučnih parkova jeste da se na otvorenom, javno dostupnom zelenom prostoru, prikažu autentični primeri naučnih fenomena iz oblasti fizike i astronomije, biologije i hemije i biologije, i da se posetioci upoznaju s njima na interaktivan način. Sadržaji parkova nauke namenjeni su svim uzrastima, a inspirišu otkrivanje raznovrsnih zakona prirode i razumevanje prirodnih nauka.
Svi uvodničari i učesnici u panel diskusijama izneli su svoja dragocena iskustva iz različitih oblasti koja su bila deo tema Konferencije. Opšti zaključak je da je u centru ekonomije je čovek, da se siromašni ne mogu posmatrati kao pasivni akteri, kao neko kome treba „pomagati“ jer odnos solidarnosti treba da postoji unutar svake ekonomije.

M.N.

3

 

Školske torbe i pribor – pokloni za đake prvake iz poplavljenih opština Srbije

Početak škole je događaj pun emocija za đake prvake, početak novog perioda života, zbog čega ostaje u sećanju za ceo život. Roditelji se uvek trude da taj događaj učine što lepšim za svoju decu, ali bez sumnje je sav potreban školski materijal takođe veliki trošak za budžet porodice, posebno u poplavljenim područjima, gde uslovi života i dalje nisu kao ranije, četiri meseca nakon poplava. Caritas je želeo da učini početak škole bezbrižnijim za decu i roditelje i tako je, zahvaljujući donaciji Caritasa Austrije, pripremio 2556 školskih torbi sa priborom za đake prvake iz tri poplavljene opštine Srbije: Obrenovac, Šabac i Valjevo. Školska oprema sadrži: đački ranac, jednodelnu punu pernicu, vodene boje 12/1, voštane boje 12/1, plastelin 10/1, sveske A5 – 6 komada, sveske A4 – 6 komada, blok 2, kolaž papir, lepak tečni 50 ml., rezač i dečije makaze.

Podela školskog pribora Caritas

Konferencija za novinare u O.Š. “Nada Purić” u Valjevu

Podela torbi je organizovana tokom priredbi za početak škole i dobrodošlicu đacima prvacima. U Valjevu podela je organizovana u pojedinačnim školama, ali u O.Š. “Nada Purić” je napravljena mala konferencija za novinare, na kojoj je prisustvovao direktor Caritasa Srbije velečasni Vladislav Varga.

“Uspeli smo da obezbedimo oko 2.500 rančeva sa priborom za decu iz tri grada. Postoji mudrost koja kaže, kada želiš videti plodove za godinu dana posadi pirinač, kod nas bi to verovatno bila pšenica, kada želiš videti plodove za više godina posadi voćku, ali ako hoćeš videti plodove za sto i više godina, onda ulaži u decu. Mislim da je to nešto najlepše, jer deca su naša budućnost. Na ovaj način smo želeli da im ulazak u klupe učinimo radosnijim ” – bile su reči velečasnog Varge. On je takođe rekao koliko će dece primiti školski materijal, kao i šta je Caritas do sada učinio za poplavljene.DSC_1019

Na konferenciji je takođe govorila asistent gradonačelnika za pitanja socijalne zaštite gospođa Svetlana Janković Beljanski i objasnila je da zahvaljujući Caritasovoj donaciji nisu samo roditelji i deca primili školski materijal, već da je ova pomoć bila značajna i za gradski budžet, jer je javna administracija dužna da kupi školski materijal i školske torbe za decu iz socijalno ugroženih porodica, tako da su uz pomoć Caritasove donacije uspeli da uštede novac iz budžeta.

Nakon konferencije velečasni Varga i drugi predstavnici Caritasa su posetili učionice gde su se susreli sa decom. Direktor škole, g-đa Ana Savković se prva obratila deci i roditeljima i pozvala ih da “šire dobru vest o tome kako je Caritas pomogao deci u ova tri grada”. Velečasni Varga je pozvao decu da grade bolje društvo, da budu pažljivi prema okolini i da znaju da spreče situacije kao što su poplave. Takođe je rekao da je mala reka Tamnava prva započela poplave, tako da i mali ljudi imaju veliku moć da naprave promene.

DSC_1052

Dobrodošlica đacima prvacima u centru Šapca

U Šapcu je u ponedeljak 1. septembra 2014, od 18 do 20 časova, na platou ispred Pošte, organizovan muzičko-zabavni program za đake prvake iz svih osnovnih škola grada koji su vodili glumac Slobodan Boda Nikolić i dečiji kompozitor Joca Adamov. Nakon programa usledila je pozorišna predstava “Ala je lep ovaj svet”, napisana prema tekstovima Jovana Jovanovića Zmaja, posebno osmišljena za decu koja počinju period školovanja u cilju podrške pred ovim novim životnim razdobljem. Delatnici Caritasa su deci poželeli srećan polazak u školu, dodelivši rančeve sa kompletnim priborom za svih 1160 đaka prvaka sa teritorije grada Šapca, poklon Caritasa Beogradske nadbiskupije uz finansijsku podršku Caritasa Austrije.

“Želim svima da čestitam ovaj značajan dan koji obeležava novu eru u životima naše dece. Zajedno smo osmislili da đacima ulepšamo dan i poklonimo uspomene koje će nositi čitavog života, ne samo kroz rančeve i pribore koje će dobiti, nego i da kroz ovu predstavu svima nama povećamo osećaj solidarnosti i brige za druge” – rekao je direktor Caritasa Šabac Miroljub Nikolić. 

Sabac 8

Osim poklona od strane Caritasa deca su dobila i poklone od grada Šapca, članske karte gradske biblioteke i karte kluba ljubitelja pozorišta.

Srećan početak škole je deci poželeo i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović. 
“Prvi septembar je poseban dan u godini, ali za vas prvake počinje novi deo detinjstva. Danas postajete đaci! A biti đak je jedan od najlepših perioda u životu. Zato ovaj dan sa posebnom radošću pamti cela porodica. Prvi školski dani posebno su iskustvo i za decu i za roditelje i za učitelje. Ovo je vaš početak obrazovanja, jednog novog života sa obavezama, ali i zanimljivih saznanja. Škola postaje skoro jednako važno mesto kao dom, a upoznavanje novih drugara jedno od najlepših iskustava u životu. Želim vam da steknete puno prijatelja i da se radujete učenju” – poručio je prvacima gradonačelnik Šapca. 

 Sabac 7

Priredbe za đake prvake u Obrenovcu

Za grad Obrenovac postavljalo se najviše pitanja da li će nastava krenuti na vreme, pošto su većina škola bile veoma oštećene tokom majskih poplava, ali su prvog septembra i đaci iz Obrenovca seli u školske klupe, što je Caritas podržao dodelom školskog pribora i đačkih torbi za prvake.

U svakoj od pet škola u opštini Obrenovac, u kojima su đaci primili školske torbe sa priborom od Caritasa, održana je priredba dobrodošlice za prvake, na kojoj im je svečano uručen ovaj školski pribor. Na svečanostima su prisustvovali i predstavnici Caritasa, koji su pozdravili sve đake i poželeli im srećan početak škole.

20140829_183500

 

SAM_9034

“POMAŽEMO ZAJEDNO” Projekat Malteške Organizacije Mađarske i Caritasa Zrenjaninske biskupije u Obrenovcu

Radi sanacije štete od poplava Caritas Zrenjaninske biskupije i Malteška Organizacija Mađarske pokrenuli su projekat „Pomažemo zajedno” sa ciljem isušivanja zidova kuća u naselju Braća Jugović u Obrenovcu. U okviru ovog programa, koji je trajao od početka jula do kraja avgusta, korišćeno je 43 sušača, koji su ukupno 25.000 radnih sati izvlačili vodu. Osušeno je 80 kuća, u kojima je pre poplava stanovalo 362 osobe. Za 50 dana rada, sa po 12 časova dnevno, iz zidova 80 kuća izvučeno je oko 161.000 litara vode. Sa ovolikom količinom vode moguće je napuniti čak 40 cisterni.

 IMG_0606

Ubrzo nakon dobijanja vesti o katastrofalnoj šteti koju su prouzrokovale poplave u Obrenovcu, Caritas Zrenjaninske biskupije je počeo sa prikupljanjem novčane pomoći, a Malteška organizacija Mađarske je na teritoriji ove zemlje pokrenula istu akciju. Preko sredstava koja su pristigla iz župa Zrenjaninske biskupije, kao i od strane privatnih lica i privrednih komora Mađarske, omogućeno je pružanje pomoći porodicama pogođenim poplavama.

Malteška organizacija Mađarske i Caritas Zrenjanin odlučili da obezbede sušače za poplavljene, pošto od vremena potrebnog za isušivanje zidova zavisi i vreme kada porodice mogu da započnu sa popravkama i da se nakon toga vrate u svoje domove. Korišćenjem industrijskih sušača velike snage može se smanjiti period isušivanja, jer je jedan sušač u stanju da dnevno izvuče i do 75 litara vode iz zidova.

IMG_0613

Nakon obilaska poplavljenih područja i uvida u situaciju odlučeno je da se program isušivanja zidova realizuje na teritoriji mesne zajednice Dudovi u Obrenovcu, koja je najduže bila pod vodom i u kojoj se nalaze isključivo porodične kuće. U Obrenovcu je uspostavljena baza za koordinaciju pružanja pomoći, kojom je rukovodila iskusna saradnica iz Malteške organizacije Mađarske gospođa Saho Lajko Žužana. U ovoj bazi jednom nedeljno ili dva puta mesečno, smenjivali su se volonteri Malteške Organizacije Mađarske i Caritasa Zrenjaninske biskupije.

Prvi zadatak je bio mapiranje terena sa ciljem uspostavljanja prioriteta za korišćenje sušača, uvažavajući socijalni status poplavljenih porodica. Prioritet su imale porodice sa malom decom, bolesne i starije osobe. U ovoj fazi Caritas Zrenjaniske biskupije i Malteška organizacija Mađarske dobile su podršku od Udruženja građana naselja Braća Jugović i predstavnika mesne zajednice. Sledeći korak bila je distribucija sušača poplavljenim porodicama, njihovo obučavanje za rad sa ovim mašinama, potpisivanje ugovora i korišćenje mašina. Sušače je obezbedila Malteška Organizacija Mađarske, pružajući ujedno i dragoceno iskustvo i stručnost svojih članova. Komunikacija na terenu između poplavljenog stanovništva i volontera iz Mađarske ostvarena je zahvaljujući volonterima Caritasa Zrenjaninske biskupije, a ovaj biskupijski Caritas obezbedio je i plaćanje troškova za utrošenu električnu energiju za sušenje zidova poplavljenih domaćinstava, u visini do 5000 dinara.

 IMG_9874

 

Pomoć za poplavljene prikupljena preko biskupijskih Caritasa

Od početka poplava svi biskupijski ogranci Caritasa u Srbiji uključili su se u akciju prikupljanja sredstava za pomoć osobama iz poplavljenih poručja.

Caritas Subotičke biskupije sakupio je ukupno 1.181.000 dinara, uz četiri tone hrane, flaširane vode, higijenskih artikala, pelena i odeće u vrednosti od 200.000 dinara.

Caritas Zrenjaninske biskupije sakupio je oko 4500 evra i ta sredstva troše se za plaćanje struje utrošene za sušače za 80 porodica u Obrenovcu. Sakupljeno je i oko 3,5 tona odeće, ćebadi, hrane i higijenskih sredstava.

Caritas za Srijem prikupio je 3170 evra u novcu, a hranu, higijenska sredstva i garderobu u vrednosti od oko 400.000 dinara. Prikupljena sredstva iskorišćena su za pomoć poplavljenima u selu Jamena na teritoriji Srijemske biskupije.

Caritas Apostolskog egzarhata sakupio je u 13 parohija 329.430 dinara i hranu, obuću i odeću u vrednosti od 234.750 dinara.

Caritas Beogradske nadbiskupije sakupio je novac, hranu, higijenska sredstva i odeću ukupne vrednosti oko 400.000 dinara.

02

Sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

U toku Globalne platforme za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa danas je u Ženevi održan radni sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije, na kom su razmenjena iskustva na temu smanjivanja rizika. Predstavnici delegacije Republike Srbije na ovom događaju g-đa Sandra Nedeljković iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i…

Pročitajte ceo tekst

Biskupisjki susret Caritasa Subotica održan u Senti

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Caritas Subotica je organizovao ovogodišnji biskupijski susret volontera i radnika biskupijskog i  župnih Caritasa u Senti. Susret je održan uz blagoslov župnika Nagy Józsefa u župi Sveta Mala Terezija u Senti, uz prisustvo 85 volontera i saradnika iz 17 župa Subotičke biskupije. Susret je započeo Svetom misom zahvalnicom, koju je služio…

Pročitajte ceo tekst

Sastanak koordinacione grupe projekta SOCIETIES održan u Baru

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U organizaciji Caritasa Crne Gore 14. maja 2019. godine u Baru održan je četvrti sastanak Koordinacione grupe projekta SOCIETIES – Podrška organizacijama civilnog društva u jačanju tehničkih veština, socijalnoj inkluziji osoba sa invaliditetom i primeni EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Na sastanku je predstavljen izveštaj o aktivnostima realizovanim 2018. godine,…

Pročitajte ceo tekst

Caritas Srbije učestvuje na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

Globalna platforma za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa osnovana je od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija sa ciljem da sve zainteresovane stane razmene svoja iskustva, naučna otkrića, napredak, nedostatke, ideje i dostignuća u smanjenju rizika od prirodnih katastrofa. Zaključci i preporuke sa ovog skupa predstavljaju smernice za države, organizacije civilnog…

Pročitajte ceo tekst

Radionica o prirodnim nepogodama održana u školi „Veselin Nikolić“ u Kruševcu

Objavljeno u Uncategorized

U cilju podizanja svesti dece o neophodnosti pripreme i prevencije za prirodne nepogode, Caritas je organizovao radionicu u školi za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ u Kruševcu. „Prezentacija sadrži nekoliko tačaka i od velikog je značaja za decu“, izjavila je u ime Caritasa Jovana Lončarević. Na kraju prezentacije, učesnici…

Pročitajte ceo tekst

Projekat BRAVO STUDENT započeo u župi Nikinci

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva, Caritas Srbije pokrenuo je podprojekat za župne Caritase pod nazivom BRAVO STUDENT, sa ciljem da se pomogne studentima, koji nemaju dovoljno sredstava za svoje studije. U današnjem društvu zbog složenosti okolnosti u kojima živimo, različiti su oblici siromaštva. To zahteva od Crkve…

Pročitajte ceo tekst

Održane radionice u školama opštine Bač u okviru projekta ,,Znanjem do sigurnosti”

Objavljeno u Uncategorized

U osnovnim školama “Vuk Karadžić” u Baču, “Aleksa Šantić” u Vajskoj, “Jan Kolar” u Selenči , “Moše Pijade” u Bačkom Novom Selu i “Ivo Lola Ribar” u Plavnoj, 6. i 7. maja 2019. godine Caritas Apostolskog Egzarhata održao je radionice za učenike od trećeg do petog razreda, na temu smanjivanja…

Pročitajte ceo tekst

Održan susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije održan je 3. maja 2019. u Zrenjaninskoj katedrali i prostorijama biskupije. Na susretu se okupilo 95 volontera i saradnika Caritasa iz 17 župa Zrenjaniske biskupije. Domaćin susreta je bio predsednik Caritasa Zrenjaninske Biskupije Mons. Dr Ladislav Nemet SVD, Zrenjaninski biskup. Direktor Caritasa Zrenjaninske biskupije, g….

Pročitajte ceo tekst

Konkurs za odabir trenera

Objavljeno u Mentalno zdravlje

Caritas Srbije objavljuje Konkurs za odabir trenera u okviru projekta SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical Skills, Inclusion of people with disabilities and EU standards in South East Europe. Više informacija u prilogu: ToR Expert on Organizational Development and Strategic Planning

Pročitajte ceo tekst

Trening poverenika civilne zaštite grada Kruševca

Objavljeno u Uncategorized

U okviru projekta Znanjem do sigurnosti, koji je finansiran od strane Caritasa Nemačke, kao sastavni deo programa Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa, 22.aprila 2019. godine, na Svetski dan planete Zemlje, u saradnji sa Odeljenjem za poslove odbrane i vanredne situacije Grada Kruševca Caritas Srbije je realizovao trening za poverenike civilne…

Pročitajte ceo tekst

Dom za stare i siromašne “Sveta Elizabeta” u Maradiku

Objavljeno u Briga o starima

Dom “Sveta Elizabeta“ je odgovor Caritasa na današnje potrebe najsiromašnijih osoba koje su napuštene, žive u nehumanim uslovima, ekstremnom siromaštvu i usamljenosti. Caritas Bolzano – Bressanone i Biskupija Bolzano – Bressanone / Bozen – Brixen iz Italije pokrenuli su 2015. godine projekat izgradnje doma “Sveta Elizabeta” za siromašne i napuštene stare…

Pročitajte ceo tekst

Okrugli sto na temu smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda u Bačkom Petrovcu

Objavljeno u Uncategorized

U saradnji sa opštinom Bački Petrovac  18. aprila Caritas je organizovao okrugli sto na temu Smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda. Posle obraćanja svih prisutnih na okruglom stolu, predstavljen je projekat Caritasa “Znanjem do sigurnosti”: ciljevi, aktivnosti i rezultati, koji su planirani za 2019. godinu. Posle prezentacije predstavljene su aktivnosti opštine…

Pročitajte ceo tekst

Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava za osobe u potrebi u Sremskoj Mitrovici

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U saradnji sa župom “Sv. Dimitrija-đakona i mučenika”, tradicionalno već 17 godina, Caritas Sremska Mitrovica organizuje Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava. Prodajom rukotvorina vrednih volontera i korisnika Caritasa sakupljena su izvesna sredstva, dok su župljani donirali sredstva za ličnu higijenu i hranu. Sakupljeni artikli podeljeni su u pakete, koje su…

Pročitajte ceo tekst

Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za OSI u Sremskoj Mitrovici osvojio prvo mesto na polumaratonu u Beogradu

Objavljeno u Uncategorized

U nedelju 14.04.2019. održan je veliki Beogradski maraton. Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za osobe sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici, postigao je rekord od 2 sata i 30 minuta na polumaratonu i time bio stigao prvi od svih prisutnih osoba sa invaliditetom. Startni paket učešća na Beomaratonu 2019. Zoranu…

Pročitajte ceo tekst

Održan nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U Klubu poslanika u Beogradu, u sredu 10. aprila održan je Nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama. Forum su, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, organizovali Caritas Srbije i udruženje Naša kuća, u okviru regionalnog EU projekta SOCIETES. Forumu je prisustvovalo oko stotinu učesnika…

Pročitajte ceo tekst