Caritas organizovao radionice o mentalnom zdravlju u srednjim školama širom Srbije

Kroz kampanju podizanja svesti o mentalnom zdravlju, u okviru projekta Human Rights PROMENE – Human Rights PROmotion of MEntal Health Network, od novembra do kraja maja Caritas je organizovao niz radionica u srednjim školama 13 opština Srbije: Beograd, Niš, Kragujevac, Pirot, Vršac, Kovin, Novi Sad, Kikinda, Sombor, Novi Kneževac, Valjevo, Šabac i Pančevo.

Voditelj radionica bio je psiholog i novinar Miša Stojiljković, koji je uz podršku predstavnika Caritasa učenike upoznao sa temom mentalnih poremećaja i problemima sa kojima se suočavaju osobe sa mentalnim poteškoćama. Posebno značajno bilo je učešće bivših korisnika psihijatrijskih usluga kao predavača na radionicama, koji su podelili iskustvo teškog perioda života kroz koji su prošli, izazove i posledice sa kojima su se suočili tokom i nakon lečenja.

Reakcije učenika i osoblja škola su bile više nego pozitivne, što je pokazao nivo pažnje i njihovo aktivno učestvovanje. Često su se i nakon predavanja zadržavali kako bi postavljali dodatna pitanja predavačima, tokom školskih odmora. Ove radionice su podržane od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koje je prepoznalo i pozdravilo napore Caritasa Srbije u aktivnostima podizanja svesti na području mentalnog zdravlja.

Projekat HUMAN RIGHTS PROMENE – HUMAN RIGHTS PROmotion in MEntal health Network je finansiran je od strane Evropske unije, u okviru programa Evropski instrumenti za demokratiju i ljudska prava (EIDHR).  

Izbeglice preseljene iz centra Beograda opremljene novom odećom u Krnjači

Nakon akcije preseljenja izbeglica i migranata koji su boravili u barakama iza Železničke stanice u Beogradu najveći broj prisutnih maloletnika bez pratnje smešten je u Centar za azil Krnjača. Odeća koju su duže vreme nosili, boraveći na otvorenom u centru grada, zamenjena je novim čistim trenerkama, koje su donirane od strane Caritasa. Pored toga svi novi stanari Centra za smeštaj tražilaca azila Krnjača dobili su i novi veš i peškire.

Caritas je i sam pomogao akciju preseljenja izbeglica iz centra Beograda, preko svog mobilnog psiho-socijalnog tima, u koji su uključeni prevodilac i psiholog iz Caritasa, kao i socijalni radnici iz Gradskog centra za socijalni rad. Članovi ovog tima su, u saradnji sa Komesarijatom za izbeglice i migracije, razgovarali sa izbeglicama i objasnili im značaj prelaska u zvanične centre, u kojima su smešteni u neuporedivo boljim uslovima i bezbednijoj situaciji.

Ove aktivnosti su podržane od strane Nemačkog Ministarstva spoljnih poslova, kroz projekat Humanitarna pomoć za izbeglice u Srbiji 2017-2018.

U Valjevu organizovano takmičenje u znanju o elementarnim nepogodama

U  okviru aktivnosti koje imaju za cilj smanjenje rizika od poplava i izloženosti nepogodama u Srbiji  Caritas Valjevo realizovao je danas zanimljivo takmičenje između učenika četvrtih razreda četiri valjevske osnovne škole na temu prirodnih katastrofa, ponašanja tokom vanrednih situacija i zaštite životne sredine. 

“Kroz takmičenje u Caritasovoj edukativnoj igri „Ne rizikuj čoveče“ i nadmetanja kroz igre primarne selekcije otpada, asocijacija, prepoznavanja predmeta iz osnovnog kompleta za preživljavanje na jedan interesantan način prenela su se nova znanja našim najmlađim sugrađanima na temu zaštite životne sredine u cilju smanjivanja rizika od budućih elementarnih nepogoda i o tome kako treba da se ponašaju tokom određenih katastrofa, kao što su poplave, požari, zemljotresi. U današnjem kvizu ali i edukacijama koje su mu prethodile na naš poziv učešće su uzele OŠ Nada Purić, OŠ Prota Mateja Nenadović, OŠ Sestre Ilić i OŠ Milovan Glišić“,  kaže Dušan Perić iz Caritasa Valjevo.

Iako je kviz bio takmičarskog karaktera u njemu nema pobeđenih i poraženih jer je svaka nova informacija, koja je usađena u svest mališana zlata vredna pošto u budućnosti može sprečiti ozbiljne nesreće. U igrama sticanja znanja svi učesnici kojih je danas bilo preko 140 su pobednici.

U proleće 2014. godine nezapamćene kiše u poslednjih 120 godina pogodile su Srbiju i izazvale poplave koje su nanele materijalnu štetu koja se meri milijardama. Caritas se aktivno odazvao pozivu za pružanjem hitne humanitarne pomoći poplavljenom stanovništvu, a jedna od važnih pouka izvučenih iz tih zajedničkih napora je suštinski značaj prevencije i smanjenja rizika od poplava i klizišta u osetljivim područjima za ublažavanje posledica tih elementarnih nepogoda, pre svega ljudskih i materijalnih gubitaka. Više naučnih studija je ustanovilo nedvosmislenu vezu između ulaganja u smanjivanje rizika od elementarnih nepogoda i održivog razvoja i opšteg napretka društva. Upravo iz tih razloga je Caritas odlučio da se aktivno uključi u oblast smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda (eng. Disaster Risk Reduction – DRR) i uložiće napore da odgovori na izazove i probleme koje ta oblast nosi na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou. Ciljevi celokupne mreže Caritasa u Srbiji su aktivnosti na polju DRR-a koje vode podizanju opšte svesti o značaju smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa, unapređenje regionalne saradnje, jer elementarne nepogode ne poznaju državne granice, kao i implementacija konkretnih akcija u lokalnim zajednicama širom Srbije.

Aktivnosti Caritasa Valjevo današnjim kvizom nizu završene i u narednom periodu planiran je niz obuka za predstavnike udruženja građana, pojedinaca i institucija, kao i realizacija konkretnih infrastrukturnih akcija na terenu. Pored toga zahvaljujući podršci Caritasa Srbije i u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije MUP-a Srbije i Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja sve osnovne škole u Valjevu dobiće informativne table zahvaljujućim kojima će osnovci moći da steknu i prošire već postojeća znanja na temu ponašanja tokom poplave, zemljotresa i požara.

U Beogradu održan trening „Aktivno slušanje u prihvatnim centrima za izbeglice“

16. i 17. maja u Beogradu održan je trening za osoblje Caritasa iz Srbije, pod nazivom „Aktivno slušanje u prihvatnim centrima za izbeglice na Balkanskoj ruti u Srbiji“. Trening je vodila organizacija IPSIA iz Italije, partner Caritasa od samog početka izbegličke krize.

IPSIA (Institut za Mir, Razvoj i Inovacije ACLI) je italijanska nevladina neprofitna organizacija osnovana 1985. čiji je glavni cilj promocija i realizacija projekata međunarodne saradnje na ekonomskom i društvenom nivou. IPSIA promoviše aktivnosti koje unapređuju razvoj na društveno-ekonomskom nivou, izgrađujući na taj način solidarnost među narodima. Aktivnosti su uglavnom usmerene ka mladima i njihovom istraživanju i orijentaciji ka budućnosti, na način održivog razvoja, civilnog suživota i mira.

Predavači na treningu bili su Silvia Maraone iz Organizacije IPSIA, koja poseduje dugogodišnje iskustvo u radu sa izbeglicama i interno raseljenim licima na Balkanu i Maria Chiara Cremona, voditelj treninga, psiholog i predstavnik italijanske organizacije Excursus.

Polazeći od preciznog tumačenja aktuelnog fenomena migracija (analiziranje uzroka, zemlje porekla, kulturnih i antropoloških karakterisitka i socio-demografske strukture toka migracija koje prolaze kroz Srbiju), koje je predstavila Silvia Maraone, zaposlenima u prihvatnim centrima pružena su znanja, koja će im omogućiti da budu u stanju aktivnog slušanja, prihvatajući i poštujući kulturnu raznolikost koju svako od izbeglica nosi sa sobom.

Tokom treninga, putem video konferencije, učesnici su imali priliku da komuniciraju sa kolegama iz Italije, koji su govorili o susretima sa izbeglicama i aktivnom slušanju. Pažnja je bila usmerena na profesionalizam i kompetencije koje nude, u često slabo strukturisanim i nestabilnim centrima za prihvat izbeglica. 

U zajedničkoj diskusiji učesnici su razgovarali o svojim iskustvima rada na psiho-socijalnom području, u prihvatnim centrima u Srbiji. Razgovor se fokusirao na pružanje pomoći, u kontekstu kriznih situacija sa posebnim osvrtom na izbegličke kampove i migracioni tok, traume izbeglica (počevši od same odluke da napuste svoju zemlju), situacija koje doživljavaju (vezanih za neizvesnost i teške uslove života u kojima se nalaze), način razmišljanja izbeglica i poštovanje njihove kulturne raznolikosti.

Radionice o smanjivanju rizika od katastrofa u Osnovnoj školi „Sutjeska“ u Zemunu

U organizaciji Caritasa u Osnovnoj školi „Sutjeska“ u Zemunu, 17. maja održane su radionice o smanjivanju rizika od katastrofa, kojima je prisustvovalo 95 učenika od drugog do petog razreda, kao i 9 nastavnica. Svi učenici drugog i trećeg razreda su dobili priručnike o elementarnim nepogodama „Pripremimo se sa Hermanom“, za učenike četvrtog i petog razreda je održana prezentacija, a školi je poklonjena i društvena igra „Ne rizikuj čoveče“.  

Učenici ove škole, od kojih 88% pripada romskoj populaciji, su sa velikom interesovanjem pratili i učestvovali u radionicama, dajući konkretne primere o rizicima sa kojima se mogu suočiti u toku elementarnih nepogoda.

Otvoren vešeraj za potrebe izbeglica u Prihvatnom centru Obrenovac

U utorak 16. maja zvanično je počeo sa radom Caritasov vešeraj za potrebe izbeglica u Prihvatnom centru Obrenovac, nakon ostvarivanja tehničkih uslova za njihovo uvođenje. Pet mašina za pranje i sušenje veša je sada na raspolaganju samom centru, za pranje ćebadi i posteljine, kao i za potrebe pranja odeće prisutnih izbeglica.  

REZULTATI KONKURSA ZA PODNOŠENJE PREDLOGA PROJEKTA

Caritas Srbije objavljuje rezultate konkursa u okviru projekta SOCIETIES – SUPPORT OF CSOS IN EMPOWERING TECHNICAL SKILLS, INCLUSION OF PEOPLE WITH DISABILITIES AND EU STANDARDS IN SOUTH EAST EUROPE.

Eksterna konkursna komisija sastavljena za potrebe projekta SOCIETIES, finansiranog od strane Evropske unije, donela je odluku da se finansijski podgrantovi dodele sledećim inicijativama:

  1. Radionica-učionica – vaninstitucionalni servis za podršku korisnicima ortopedskih pomagala – Čep za hendikep 
  2. Radnim angažovanjem do inkluzije – Udruženje ZaJedno
  3. Rasadnik ideja, znanja i veština Hic’mea Manu – Udruženje građana EVO RUKA
  4. Predah podrška za život – Plava Ptica
  5. Moj izbor – zelena nada – Ja mogu – Lužničke rukotvorine

Izvinjavamo se zbog produženja roka za objavu rezultata koje je bilo uslovljeno velikim brojem pristiglih predloga.

Unapređivanje obrazovanja o dečjim pravima na teritoriji južne Srbije

U okviru projekta “Unapređivanje obrazovanja o dečjim pravima na teritoriji južne Srbije”, Caritas Beogradske nadbiskupije organizuje seminare za nastavnike, pod nazivom „Diskriminacija i prava deteta“. Ovaj seminar je akreditovan od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije, a Caritas ga realizuje u saradnji sa predavačima iz organizacije „Imam ideju“ iz Kraljeva. Seminari za nastavnike održani su u Leskovcu, Nišu, Aleksincu, Knjaževcu i u Vranju. Projekat se realizuje uz podršku Caritasa Slovenije i Razvojne agencije Vlade Republike Slovenije, pod sloganom “Poštujte naša dečja prava“.

Ciljevi ovog projekta su: unapređenje znanja i veština nastavnika osnovnih i srednjih škola na jugu Srbije o pravima deteta kroz kvalitetan edukativan materijal; izrada priručnika za nastavnike na temu dečjih prava koji će biti primenljiv u njihovom svakodnevnom radu s decom; podizanje svesti dece osnovnih i srednjih škola na jugu Srbije u oblasti ljudskih/dečjih prava, međusobnog uvažavanja i tolerancije i podsticanje na aktivno građanstvo; osnaživanje dece u neposrednom ostvarivanju njihovih prava; informisanje roditelja na roditeljskim sastancima o dečjim pravima i podsticanje zaštite tih prava; podsticanje konkretnih akcija u korist prava deteta; organizovanje tribina u školama o pravima dece i pravima dece izbeglica; izrada lifleta o pravima dece na srpskom i arapskom jeziku; podela lifleta na arapskom jeziku izbeglicama/migrantima u izbegličkom kampu u Preševu. U periodu mart-maj 2017. godine predviđena je realizacija 9 jednodnevnih seminara za okvirno 270 nastavnika na teritoriji južne Srbije.

Caritas Beogradske nadbiskupije je za kraj projekta pripremio i 3 nagradna konkursa na temu dečjih prava, 2 likovna konkursa za učenike osnovnih škola i 1 filmski konkurs za učenike srednjih škola. Sve osnovne i srednje škole sa teritorije južne Srbije moći će da učestvuju na ovom konkursu, koji će biti otvoren od 15. maja do 22. septembra.

REZULTATI KONKURSA ZA PODNOŠENJE PREDLOGA PROJEKTA

Caritas Srbije objavljuje rezultate konkursa za podnošenje predloga projekata, u okviru projekta HUMAN RIGHTS PROMENE – HUMAN RIGHTS PROmotion in MEntal health NEtworks.

Više informacija u prilogu: Rezultati konkursa u okviru projekta HUMAN RIGHTS PROMENE

Sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

U toku Globalne platforme za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa danas je u Ženevi održan radni sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije, na kom su razmenjena iskustva na temu smanjivanja rizika. Predstavnici delegacije Republike Srbije na ovom događaju g-đa Sandra Nedeljković iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i…

Pročitajte ceo tekst

Biskupisjki susret Caritasa Subotica održan u Senti

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Caritas Subotica je organizovao ovogodišnji biskupijski susret volontera i radnika biskupijskog i  župnih Caritasa u Senti. Susret je održan uz blagoslov župnika Nagy Józsefa u župi Sveta Mala Terezija u Senti, uz prisustvo 85 volontera i saradnika iz 17 župa Subotičke biskupije. Susret je započeo Svetom misom zahvalnicom, koju je služio…

Pročitajte ceo tekst

Sastanak koordinacione grupe projekta SOCIETIES održan u Baru

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U organizaciji Caritasa Crne Gore 14. maja 2019. godine u Baru održan je četvrti sastanak Koordinacione grupe projekta SOCIETIES – Podrška organizacijama civilnog društva u jačanju tehničkih veština, socijalnoj inkluziji osoba sa invaliditetom i primeni EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Na sastanku je predstavljen izveštaj o aktivnostima realizovanim 2018. godine,…

Pročitajte ceo tekst

Caritas Srbije učestvuje na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

Globalna platforma za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa osnovana je od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija sa ciljem da sve zainteresovane stane razmene svoja iskustva, naučna otkrića, napredak, nedostatke, ideje i dostignuća u smanjenju rizika od prirodnih katastrofa. Zaključci i preporuke sa ovog skupa predstavljaju smernice za države, organizacije civilnog…

Pročitajte ceo tekst

Radionica o prirodnim nepogodama održana u školi „Veselin Nikolić“ u Kruševcu

Objavljeno u Uncategorized

U cilju podizanja svesti dece o neophodnosti pripreme i prevencije za prirodne nepogode, Caritas je organizovao radionicu u školi za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ u Kruševcu. „Prezentacija sadrži nekoliko tačaka i od velikog je značaja za decu“, izjavila je u ime Caritasa Jovana Lončarević. Na kraju prezentacije, učesnici…

Pročitajte ceo tekst

Projekat BRAVO STUDENT započeo u župi Nikinci

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva, Caritas Srbije pokrenuo je podprojekat za župne Caritase pod nazivom BRAVO STUDENT, sa ciljem da se pomogne studentima, koji nemaju dovoljno sredstava za svoje studije. U današnjem društvu zbog složenosti okolnosti u kojima živimo, različiti su oblici siromaštva. To zahteva od Crkve…

Pročitajte ceo tekst

Održane radionice u školama opštine Bač u okviru projekta ,,Znanjem do sigurnosti”

Objavljeno u Uncategorized

U osnovnim školama “Vuk Karadžić” u Baču, “Aleksa Šantić” u Vajskoj, “Jan Kolar” u Selenči , “Moše Pijade” u Bačkom Novom Selu i “Ivo Lola Ribar” u Plavnoj, 6. i 7. maja 2019. godine Caritas Apostolskog Egzarhata održao je radionice za učenike od trećeg do petog razreda, na temu smanjivanja…

Pročitajte ceo tekst

Održan susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije održan je 3. maja 2019. u Zrenjaninskoj katedrali i prostorijama biskupije. Na susretu se okupilo 95 volontera i saradnika Caritasa iz 17 župa Zrenjaniske biskupije. Domaćin susreta je bio predsednik Caritasa Zrenjaninske Biskupije Mons. Dr Ladislav Nemet SVD, Zrenjaninski biskup. Direktor Caritasa Zrenjaninske biskupije, g….

Pročitajte ceo tekst

Konkurs za odabir trenera

Objavljeno u Mentalno zdravlje

Caritas Srbije objavljuje Konkurs za odabir trenera u okviru projekta SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical Skills, Inclusion of people with disabilities and EU standards in South East Europe. Više informacija u prilogu: ToR Expert on Organizational Development and Strategic Planning

Pročitajte ceo tekst

Trening poverenika civilne zaštite grada Kruševca

Objavljeno u Uncategorized

U okviru projekta Znanjem do sigurnosti, koji je finansiran od strane Caritasa Nemačke, kao sastavni deo programa Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa, 22.aprila 2019. godine, na Svetski dan planete Zemlje, u saradnji sa Odeljenjem za poslove odbrane i vanredne situacije Grada Kruševca Caritas Srbije je realizovao trening za poverenike civilne…

Pročitajte ceo tekst

Dom za stare i siromašne “Sveta Elizabeta” u Maradiku

Objavljeno u Briga o starima

Dom “Sveta Elizabeta“ je odgovor Caritasa na današnje potrebe najsiromašnijih osoba koje su napuštene, žive u nehumanim uslovima, ekstremnom siromaštvu i usamljenosti. Caritas Bolzano – Bressanone i Biskupija Bolzano – Bressanone / Bozen – Brixen iz Italije pokrenuli su 2015. godine projekat izgradnje doma “Sveta Elizabeta” za siromašne i napuštene stare…

Pročitajte ceo tekst

Okrugli sto na temu smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda u Bačkom Petrovcu

Objavljeno u Uncategorized

U saradnji sa opštinom Bački Petrovac  18. aprila Caritas je organizovao okrugli sto na temu Smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda. Posle obraćanja svih prisutnih na okruglom stolu, predstavljen je projekat Caritasa “Znanjem do sigurnosti”: ciljevi, aktivnosti i rezultati, koji su planirani za 2019. godinu. Posle prezentacije predstavljene su aktivnosti opštine…

Pročitajte ceo tekst

Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava za osobe u potrebi u Sremskoj Mitrovici

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U saradnji sa župom “Sv. Dimitrija-đakona i mučenika”, tradicionalno već 17 godina, Caritas Sremska Mitrovica organizuje Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava. Prodajom rukotvorina vrednih volontera i korisnika Caritasa sakupljena su izvesna sredstva, dok su župljani donirali sredstva za ličnu higijenu i hranu. Sakupljeni artikli podeljeni su u pakete, koje su…

Pročitajte ceo tekst

Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za OSI u Sremskoj Mitrovici osvojio prvo mesto na polumaratonu u Beogradu

Objavljeno u Uncategorized

U nedelju 14.04.2019. održan je veliki Beogradski maraton. Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za osobe sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici, postigao je rekord od 2 sata i 30 minuta na polumaratonu i time bio stigao prvi od svih prisutnih osoba sa invaliditetom. Startni paket učešća na Beomaratonu 2019. Zoranu…

Pročitajte ceo tekst

Održan nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U Klubu poslanika u Beogradu, u sredu 10. aprila održan je Nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama. Forum su, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, organizovali Caritas Srbije i udruženje Naša kuća, u okviru regionalnog EU projekta SOCIETES. Forumu je prisustvovalo oko stotinu učesnika…

Pročitajte ceo tekst