Nedelja Caritasa u Šapcu

Proslavom svečane mise u crkvi Svete Ane, a zatim i prezentacijom u biblioteci šabačkoj, 14. decembra u Šapcu proslavljena je nedelja Caritasa, na kojoj su, pored brojnih gostiju, prisustvovali beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, episkop šabački Lavrentije Trifunović i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.

Svetu misu predvodio je beogradski nadbiskup monsinjor Stanislav Hočevar, koji je naglasio da se ova misa prikazuje za sve one koji su u poplavama izgubili živote, a sve prisutne je pozvao i na molitvu za one koji se u našoj državi bore za život, tamo gde je snažan sneg i mraz. Nadbiskup Hočevar istakao je i da treba znati predvideti prirodne katastrofe:

„Moramo preteći ovakve događaje, sve predvideti. Gde je ljubav nemoguće je da nismo tamo gde su potrebe. Uloga Caritasa se nije završila samo u podeli pomoći. Nisu različite poteškoće najveći problem, problem je ako nas ljubav ne nadahnjuje da odgovorimo na najveće potrebe“.

DSC_0151 (1024x685)

Na ovoj svečanoj misi prisustvovali su članovi osoblja Caritasa iz Šapca, Valjeva, Krupnja i Beograda, među kojima je bio i veliki broj pravoslavnih vernika, pa je tokom svoje propovedi monsinjor Hočevar govorio o jedinstvu u različitosti među hrišćanima:

„Nigde nećemo naći toliko jedinstvo u različitosti i različitost u jedinstvu kao u Bogu, koji je Otac, Sin i Duh Sveti. Samo ljudi koji žive tajnu Boga mogu živeti u različitosti.

Molimo da svi vernici, bilo koje Crkve, imaju tu snagu: sve preteći, sve predvideti. Molimo se za sve delatnike Caritasa, da bi imali snagu da idu spasavati živote, ali i da bi delatnici Caritasa videli sve više kako raste Božje kraljevstvo među njima, jedinstvo u različitosti“.

DSC_0112 (1024x685)

Nakon mise usledila je svečana akademija, na kojoj su bili prisutni brojni gosti, između kojih i episkop šabački Lavrentije Trifunović, gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović i brojne druge zvanice. Misa i svečana akademija bile su obogaćene pesmama Ekumenskog muškog hora iz Beograda, koji kroz muziku svedoči moto svoj postojanja: jedinstvo u različitosti. Tokom akademije prisutni su imali prilike da vide film o radu Caritasa Šabac u pomoći osobama iz poplavljenih područja od samog početka ove prirodne katastrofe, koja se ogledala u pripremi i podeli obroka za evakuisane iz šabačkih sela i za sve one koji su pravili nasipe na reci, preko podele paketa humanitarne pomoći, školskih torbi za đake prvake, građevinskog materijala, do pomoći starijim osobama u svakodnevnim aktivnostima. Ovaj film je bio obogaćen iskustvima korisnika iz okoline Šapca, do kojih je Caritas, kao što su mnogi rekli „stizao i kada nijedna druga organizacija nije mogla“ i čija im pomoć veoma znači. Sredstva izdvojena preko Caritasove mreže za pomoć poplavljenima u šabačkom kraju iznose oko 400 hiljada evra.

Nikolic

Miroljub Nikolić, direktor Caritasa Šabac, se prisutnima obratio rekavši da mu je čast što je Šapčanin, hrišćanin i član Caritasa:

„Ono što Caritas promoviše je snaga zajedništva – da zajedno radimo. Ponosan sam što sam hrišćanin, jer kada crkve sarađuju zajedno mogu još više da urade. Ponosan sam što sam član Caritasa. Mi smo u Caritasu kao jedna porodica, kada se nešto desi tu smo da pomognemo onima koji pate. Tada na veoma konkretan način pokazujemo šta ljudi mogu da urade kada se povežu“.

Zelenovic

Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović je u svom obraćanju rekao da grad Šabac duguje veliku zahvalnost Caritasu, da je od početka bio uključen u sve aktivnosti i da je bio iznenađen energijom osoblja Caritasa. Naglasio je da će se saradnja Caritasa i gradske uprave nastaviti i da će u budžetu za 2015. godinu grad Šabac povećati sredstva za socijalnu zaštitu za 20%, sa idejom da svako staračko domaćinstvo dobije pomoć u kući koju pruža Caritas.

DSC_0249 (1024x685)

Prisutnima se obratio i episkop šabački Lavrentije Trifunović, koji je pohvalio rad Caritasa:

„Veliko mi je zadovoljstvo kao episkopu šabačkom da sam ovde da zahvalimo zajedno. Ja sam srećan što u našem gradu imamo braću rimokatolike, koji su u praktičnom životu mnogo iznad nas. Katolička crkva se trudi da primeni veru u svom životu. Mi pravoslavni možemo da se poučimo puno od braće katolika o praktičnoj primeni Jevanđelja u životu. Treba služiti Bogu kroz srce i kroz bližnje svoje. Caritas nas podseća da ne zaboravimo da pored nas ima ljudi koji su gladni, žedni, koji su duhovno gladni. Treba se truditi i ne zaboraviti da smo socijalna bića i da smo Hristu učinili ono što činimo jednom od svoje braće. Mi pravoslavni se učimo na vašem radu. Neka vam Bog pomogne da budete za primer“.

DSC_0270 (1024x635)

Beogradski nadbiskup i predsednik Caritasa Srbije monsinjor Stanislav Hočevar se nadovezao na govor episkopa Lavrentija Trifunovića, rekavši da smo pre ove akademije proslavili misu, jer su ljubav prema Bogu i prema bližnjima podjednako bitne. Rekao je da su poplave pokazale ne koliko postoji poteškoća ili elementarnih nepogoda, već koliko je važan čovek. Istakao je da je u Šapcu najviše došla do izražaja sinergija rada različitih članova osoblja  Caritasa, kojima se zahvalio, ali je naglasio i da je bitno gledati u budućnost:

„Nismo danas tu zbog zahvale i priznanja, nismo tu da bismo gledali u prošlost, već u budućnost. Želeo bih da svi nosimo u očima da smo pozvani da pomognemo jedni drugima, da smo tu jedni za druge“, bila je poruka nadbiskupa monsinjora Hočevara.

Monsinjor Hočevar je naglasio da je bitno sprečiti situacije nastanka još većeg siromaštva, zavisnosti, da nije dovoljna samo kurativa, već i preventiva. Takođe je pozvao sve medije da koriste svoju ulogu za promovisanje dobrih vrednosti, izgradnju novog društva, u kome više ne bi bilo granica među ljudima, već bi postojalo jedinstvo u različitosti.