Duševna bolest nije zarazna, ali ravnodušnost jeste 10. oktobar – Svetski dan mentalnog zdravlja

Svetski dan mentalnog zdravlja, koji se obeležava 10. oktobra svake godine, predstavlja priliku da se javnost upozori na rastuću problematiku mentalnih poremećaja u cilju podizanja svesti, edukovanja i zalaganja za bolje uslove života korisnika psihijatrijskih usluga. Preko 400 miliona ljudi širom sveta boluje od neke mentalne bolesti, a daleko veći broj stanovnika ima neki oblik mentalnih poteškoća. Poteškoće sa mentalnim zdravljem javljaju se kod više od 25% ljudi tokom nekog perioda njihovog života, one pogađaju osobe svih starosnih doba, svih staleža, iz gradskih i seoskih sredina. Društvo u Srbiji još uvek karakterišu jake predrasude prema mentalnim bolestima, osobama koje od njih pate i vidovima lečenja koji se primenju, što predstavlja jedan od najvećih izazova za rad na području mentalnog zdravlja.

IMG_2465

Povodom 10. oktobra Caritas Srbije je u saradnji sa Klinikom za psihijatrijske bolesti Dr Laza Lazarević, Mrežom za promociju mentalnog zdravlja NaUm, udruženjem Prostor i drugim saradnicima organizovao manifestaciju Minut do 12 za mentalno zdravlje u cilju promocije mentalnog zdravlja, ljudskih prava, smanjenja stigme i diskriminacije osoba sa mentalnim smetnjama.

IMG_2476

Manifestacija je počela tribinom u prostorijama Opštine Novi Beograd, koju je vodila dr Gorica Đokić, iz Klinike za psihijatrijske bolesti Dr Laza Lazarević, uz prisustvo članova udruženja korisnika psihijatrijskih usluga, lekara i predstavnika nevladinih organizacija. Tokom ovog događaja učesnici su imali priliku da slušaju bend iz Dnevne bolnice klinike Dr Laza Lazarević, pod nazivom Pink Frojd.

IMG_2493

Program se nastavio u Domu omladine Beograda, gde su članovi udruženja korisnika psihijatrijskih usluga predstavili svoje kreativne radove, organizovali fotosešn, stres test, kviz o predrasudama, radionicu privremenog tetoviranja sa posebnim značenjem. Učesnici su takođe imali prilike da posete živu biblioteku i upoznaju priče osoba koje su imale depresiju, napade panike i fobije, opsesivno-kompulsivni poremećaj ili koje vode grupu samopomoći.

IMG_2507

Marina Kostić iz Caritasa Srbije pozdravila je sve prisutne i predstavila projekat HUMAN RIGHTS PROMENE – HUMAN RIGHTS PROmotion in MEntal health Networks, koji je finansiran od strane Evropske unije i u okviru kog će Caritas nastaviti antistigma kampanju koja će simbolično trajati do 10. decembra, Svetskog dana ljudskih prava. Ovo nije jedini projekat kojim Caritas nastoji da promoviše socijalnu inluziju osoba sa mentalnim smetnjama i osoba sa invaliditetom. Naime, Caritas Srbije trenutno realizuje i regionalni projekat SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical skills, Inclusion of people with disabilities and EU standards in South East Europe, koji je takođe finansiran od strane Evropske Unije.

IMG_2528

Učesnicima se obratio i g. Nikolas Bizel, iz Delegacije Evropske Unije u Srbiji, koji je rekao da je veoma bitno promovisati efektivnu akciju za povećanje socijalne inkluzije, da bi se borili protiv bilo koje vrste diskriminacije i stigme, kao i podići svest o problemima mentalnog zdravlja i problemima vezanim za diskriminaciju u ovoj oblasti. Problem mentalnog zdravlja može da se desi svakome, to je globalni problem, problem čitavog društva, zbog čega je bitno da se organizuje ovakva vrsta kampanja.

IMG_2522

Članovi udruženja „Duša“, Bojana Ivanov i Petar Jugović, koji su zvanično otvorili manifestaciju, u svom obraćanju prisutnima poslali su jednu od najvažnijih poruka – to da su i oni ljudi, da žele da se izbore za svoja prava i da u očima društva budu ravnopravan deo populacije.

IMG_2533

Članovi udruženja Prostor predstavili su brošuru Hearing voices, grupe samopomoći, objavljene u okviru projekta podržanog od strane Ambasade Australije. Prisutnima se obratio i g. Glen Morison, prvi sekretar i konzul Ambasade Australije.

IMG_2550
Prisutni su takođe imali priliku da pogledaju predstavu Zašto baš ja? u izvođenju pacijenata Specijalne psihijatrijske bolnice Kovin. Najvažniju poruku poslali su sami članovi udruženja Duša rekavši da i oni imaju prava, da su i oni ljudi i da žele da budu ravnopravni članovi društva.

IMG_2575