ANTISTIGMA KAMPANJA KONKURS ZA GRAFIČKO REŠENJE

Caritas organizacije iz jugoistočne Evrope, zajedno sa Caritasom Italije i Caritasom Bugarske, pozivaju sve zainteresovane da uzmu učešće na Konkursu za grafičko rešenje za antistigma kampanju koja se odvija pod sloganom

„MOŽE DA SE DESI SVAKOME“.

Kampanja se realizuje u okviru projekta „SOCIETIES“,

povodom obeležavanja 10. oktobra, Svetskog dana mentalnog zdravlja.

O PROJEKTU „SOCIETIES“ – www.projectsocieties.org

„SOCIETIES“ je regionalni projekat koji finansira Evropska komisija i koji se realizuje u 5 zemalja jugoistične Evrope – u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori i Srbiji, uz podršku stručnjaka iz Italije i Bugarske. U implementaciji projekta učestvuje 7 nacionalnih Caritas organizacija iz pomenutih zemalja zajedno sa 9 partnerskih organizacija. Projekat je počeo sa realizacijom 2016. i ima za cilj da pomogne organizacijama civilnog društva u unapređenju tehničkih veština i da doprinese inkluziji osoba sa invaliditetom kroz pokretanje i razvoj socijalnih usluga i socijalnog preduzetništva. Predviđeno trajanje projekta je 48 meseci, odnosno do kraja 2019. godine.

PREAMBULA

Tokom života, pre ili kasnije, svi se suočimo sa osećanjem izolovanosti, usamljenosti, teskobe ili emocionalne nelagodnosti. Ovo su najčešće normalne, kratkotrajne reakcije na teške životne situacije. Međutim, trajanje i intenzitet bolnih osećanja ili izmenjenih obrazaca mišljenja mogu učiniti da uobičajeni odbrambeni mehanizmi više ne budu dovoljni. Tada nam je neophodna kako specijalizovana terapija, tako i podrška zajednice. Međutim, većina ljudi ne zatraži pomoć upravo zbog stida ili straha od nerazumevanja okoline, društvene osude i isključenosti iz socijalnog života.

Procenjuje se da oko 450 miliona ljudi pati od neke vrste mentalnih poremećaja. Mentalne smetenje se mogu javiti kod bilo koga i bilo kada, nezavisno od uzrasta, inteligencije, obrazovanja, prihoda. Mnogi naučnici, glumci, muzičari, sportisti i druge javne ličnosti pate od neke vrste mentalnog poremećaja.

Postoje tri tipa stigme:

1. Društvena stigma koja se odnosi na zablude javnosti prema pojedincima sa mentalnim problemima
  2. Autostigma koja potiče od negativne lične percepcije uslovljene mišljenjem javnosti
  3. Institucionalna stigma koja se javlja kada politike mentalnog zdravlja ograničavaju mogućnosti osobe.

CILJEVI KAMPANJE

Cilj kampanje „MOŽE DA SE DESI SVAKOME“ jeste podizanje svesti kod ljudi kako bi se stigmatizacija, predrasude i diskriminacija pobedile i ustupile mesto razumevanju i podršci zajednice. Takođe, kampanjom želi da se ukaže na značaj prevencije u zaštiti mentalnog zdravlja.

PROPOZICIJE
Pravo učešća imaju sva lica koja dostave grafička rešenja.

Grafičko rešenje može da bude u formi ilustracije, crteža, karikature itd. Treba da bude originalno i da prati slogan kampanje „MOŽE DA SE DESI SVAKOME“. Uz to treba da promoviše ravnopravnost, poštovanje, razumevanje i podršku osobama sa mentalnim smetnjama, kao i zabranu diskriminacije. Grafičko rešenje ne sme da bude uvredljivo po bilo koju grupu ljudi ili pojedinca.

Radove treba dostaviti u PDF formatu do 30.09.2018. godine na email adresu
contest@projectsocieties.org .

Uz radove je potrebno dostaviti lične podatke o autoru: ime, prezime, zemlja, email adresa, kontakt telefon.

Pobednički radovi sa potpisom autora koristiće se za potrebe kampanje i promocije mentalnog zdravlja.

Pobednički radovi će biti izabrani putem onlajn glasanja na  www.projectsocieties.org

Pobednici će biti proglašeni 10.10.2018. godine na www.projectsocieties.org

Autori pobedničkih radova biće pozvani da učestvuju na završenom događaju projekta „SOCIETIES“ u Beogradu koji je zakazan za oktobar 2019.

Autorima prva tri pobednička rada obezbeđene su sledeće nagrade:

1. Grafički tablet
  2. Go Pro kamera
  3. Eksterni hard drive

Nota: Autori se obavezuje da sva imovinska autorska prava ustupe Caritasu.

Kontakt za dodatne informacije: marina.kostic@caritas.rs.