Dome, sigurni dome! Okrugli sto o prirodnim katastrofama održan u Opštini Ruma

Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa predstavlja kontinuiran proces koji zahteva angažovanje svih zainteresovanih strana u realizaciji aktivnosti koje će pripremiti kako stanovništvo tako i teritoriju na eventualne elementarne nepogode i učiniti njihove domove sigurnijim. Caritas Srbije zajedno sa biskupijskim Caritasima realizuje projekat Dome, sigurni dome, koji finansira Caritas Nemačke, sa ciljem  da se sprovođenjem projektnih aktivnosti utiče na svest građana o nephodnosti pripreme i prevencije posledica prirodnih katastrofa, kao i da se radi na umrežavanju svih zainteresovanih strana u zajedničkom delovanju.

U nastavku realizacije projekta Biskupijski Caritas Srem, u saradnji sa Skupštinom opštine Ruma, 21. maja 2018. godine, organizovao je okrugli sto na temu Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa. Tokom skupa predstavnici Caritasa, Jovana Lončarević i Petar Dujić su prisutnima prezentovali aktivnosti koje su do sada realizovane, kao i aktivnosti koje će u narednom periodu biti organizovane. Predstavnici opštine, među kojima su između ostalih bili prisutni i članovi Opštinskog štaba za vanredne situacije Ruma, iskazali su zadovoljstvo Caritasovim dugogodišnjim radom na polju prevencije posledica i izrazili spremnost i volju da se udruženim resursima na teritoriji opštine redukuju problemi, čime će se uticati na smanjenje rizika. U toku okruglog stola član skupštine nadležan za vanredne situacije prezentovao je aktivnosti i mere koje je opština preduzela u cilju smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa. Predstavnici vatrogasaca iskoristili su priliku da iskažu zahvalnost i prenesu iskustva sa radionica koje realizuju u osnovnim školama, tokom kojih školama dostavljaju setove postera kako se zaštiti od poplava, požara i zemljotresa, koje je Caritas kreirao u okviru ovog projekta. Nakon razmene iskustva, ideja i predloga tokom diskusije zaključeno je da će se u narednom periodu preduzeti prvi koraci u cilju realizovanja konkretne aktivnosti pripreme teritorije. Zaključeno je takođe da je neophodno uključiti i meštane zajednice u svaku od aktivnosti koje će se realizovati, kao meru podizanja svesti o neophodnosti pripreme i prevencije.