Caritas Italije, uz podršku Italijanske biskupske konferencije, je pokrenuo projekat ELBA (Emergenza lavoro nei Balcani), čiji je cilj razvoj socijalnog preduzetništva u Caritasovoj mreži na području Jugoistočne Evrope, radi smanjivanja nezaposlenosti i socijalne isključenosti. U okviru ovog projekta, u periodu od 05. do 09. maja 2015. godine održana je studijska poseta Srbiji, na kojoj su učestvovali predstavnici Caritasa iz Italije, Grčke, Bugarske, Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije.
U toku prvog dana studijske posete održana je radionica za učesnike u cilju analize situacije socijalnog preduzetništva u zemljama regiona. Na samom početku prisutnima se obratio direktor Caritasa Srbije preč. Vladislav Varga, koji je istakao da imamo mogućnost da razvijemo ovaj projekat, kao i naše talente, kako bi konkretno pomogli drugima kroz radno uključivanje i da smo odgovorni da se inicijative koje pokrenemo nastave i nakon završetka projekta, jer nas na to poziva hrišćanska ljubav i briga za one koji su nam povereni. Tokom dana lokalni koordinatori Caritasa su predstavili snage, slabosti, mogućnosti i pretnje na području socijalnog preduzetništva u zemljama iz kojih dolaze, koje se tiču pravnih okvira, ekonomskih problema i potencijala. Predavač Ticijana Ćampolini, ekspert za socijalnu ekonomiju iz Caritasa Torino, je istakla da često imamo običaj da vidimo potrebe i siromaštvo, ali da treba da vidimo i resurse naših zemalja, kako bi našli prava rešenja.
Tokom drugog dana dana studijske posete učesnici su se upoznali sa primerima dobre prakse Caritasa Šabac (servis za čišćenje i pranje veša, koji zapošljava žene iz marginalizovanih grupa; usluge kućne nege za stare osobe i osobe sa invaliditetom) i Caritasa Valjevo (vešeraj koji zapošljava i pruža usluge osobama sa invaliditetom i štamparija). Tokom večeri učesnici su se susreli sa beogradskim nadbiskupom i predsednikom Caritasa Srbije msgr. Stanislavom Hočevarom.
Sledećeg dana učesnici su posetili udruženje Naša kuća i upoznali se sa njihovim projektima socijalnog preduzetništva: proizvodnja papirnih ambalaža i ketering „Kuhinja na točkovima“, u kojima su radno uključeni mladi sa intelektualnim smetnjama. Tokom posete prostorijama „Kuhinje na točkovima“, učesnici su imali prilike da razgovaraju sa predstavnicima mreže SENS, koja okuplja 26 organizacija i preduzeća u Srbiji, koja se bave socijalnom preduzetništvom. Neki od ciljeva ove mreže su da povezuje socijalna preduzeća u Srbiji i regionu, promoviše socijalna preduzeća u široj javnosti, podiže svest o njihovom značaju, lobira za socijalno preduzetništvo kod aktera iz javnog i privatnog sektora i promoviše socijalna preduzeća kod potencijalnih kupaca njihovih proizvoda i korisnika njihovih usluga. Predstavnici mreže su govorili o svojim aktivnostima, kao i o poteškoćama, tendencijama i projektima na nacionalnom i internacionalnom nivou.
Utisci učesnika studijske posete:
Ticijana Ćampolini, ekspert za socijalnu ekonomiju i predstavnik Caritasa Italije: Metod Caritasa je takav da polazi od slušanja potreba ljudi, zatim ide posmatranje situacije i analiza, kako se došlo do novih puteva i novih rešenja. Ne možemo uvek raditi iste stvari, na primer ne možemo svi pokrenuti servis za pranje veša, jer neće svuda funkcionisati. Zbog toga je potrebno slušanje, posmatranje i analiza. Ova ekonomska kriza može biti prilika za stvaranje novih rešenja. Kada govorimo o bratstvu brat je onaj koji je različit od mene, kao u priči o dobrom Samarićaninu, treba da vidim njegovu različitost i odgovorim na njegove potrebe, zbog čega je bitno slušanje. Papa Franjo je jednom rekao da bratstvo nije isto što i solidarnost, jer je u solidarnosti drugi ravnopravan meni (po pravima), dok bratstvo traži da prepoznam drugoga u njegovoj različitosti.
Viktor Cvetković, koordinator Caritasa Srbije za projekat ELBA: Ovih dana smo govorili o talentima, smatram da kroz ovaj projekat treba da pomognemo drugima da otkriju i razviju svoje talente.
Denica Lazarova iz Caritasa Bugarske: Mislim da socijalno preduzetništvo može biti dobra prilika da uključimo naše mlade ljude sa invaliditetom, kako bi mogli da postanu nezavisniji, srećniji, da imaju dobro okruženje. Veoma je lepo što ovde rade sa mladim ljudima i što ih integrišu u društvo, jer mi imamo problem u Bugarskoj da ljudi beže od osoba sa invaliditetom i jako malo organizacija radi sa njima. Veoma mi se sviđa ova studijska poseta i poneću puno toga kući.
Miroslav Valenta iz Caritasa Bosne i Hercegovine: U Caritasu Bosne i Hercegovine već radimo na području socijalnog preduzetništva, ovo je samo jedan dodatak. Mi ćemo jednim delom projekta pomoći postojećim socijalnim preduzećima, a jedan deo će biti iskorišćen za formiranje novih. Ovo što smo videli u Srbiji je na neki način drugačije od onoga što mi radimo. Sviđa mi se što su ovde inicijative na župnom nivou i što su lokalne, što je kod nas uvek problem, jer je teško motivisati nivo župne zajednice da krene u razvoj takvih aktivnosti.