Od 28. do 30. septembra delegacije pet zemalja (Albanija, Bosna i Herzegovina, Makedonija, Crna Gora i Srbija), kao i predstavnici Austrijskog Crvenog krsta, boravili su u Sloveniji na studijskoj poseti, u okviru projekta Inicijativa za socijalno uključivanje starijih osoba, koji finansira Evropska unija kroz IPA fond. Slovenija je odabrana zbog zajedničkog iskustva socijalne i zdravstvene zaštite, kao i zbog toga što je među prvima prepoznala važnost uključivanja starijih sugrađana u pisanje javnih politika. Članovi svih delegacija su predstavnici država koje se nalaze u nekom od stadijuma pristupanja Evropskoj Uniji, pa su primeri iz Slovenije, kao države srodne po institucionalnoj istoriji i preduzetim rešenjima bili vrlo interesantni za analizu primene ovih rešenja širom zapadnog Balkana. Delegacije su bile sastavljene od predstavnika organizacija koje upravljaju projektom, predstavnika aktuelnih vlasti i samih starijih osoba. Iz Caritasa Srbije prisustvovala je Katarina Crnjanski, koje ima dugogodišnje iskustvo u vođenju projekata vezanih za rad sa starima, kroz usluge pomoći u kući i dnevnih centara. Tokom drugog dana delegacije su posetile Međugenercijski centar u Žalecu, gde su se upoznale sa aktivnostima ovog centra, ali i sa važnošću uloge lokalne zajednice i društva u celini za održivost usluge namenjene starijim sugrađanima. Ova poseta je omogućila da se učesnici kroz primere upoznaju sa vidovima zaštite starijih na lokalnom i na nacionalnom nivou.

20160928_161351 20160928_100905