1

U okviru projekta “Smanjenje društvene isključenosti u ruralnim oblastima kroz održivu uslugu pomoć u kući” koji se realizuje u opštinama Aleksinac i Ražanj, a koji je finansira Evropska unija, 23.septembra 25 učesnika je prisustvovalo akreditovanoj obuci pod nazivom “Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti”.Obuka je imala za cilj da ojača kapacitete osoblja angažovanog na pružanju usluge pomoć u kući pri Centrima za socijalni rad Ražanj i Aleksinac, kao i stručnih radnika Gerontološkog centra i Ustanove za decu i mlade Hristina Markišić kako bi na profesionalan način mogli da odgovore zahtevima posla uz očuvanje sopsvenog mentalnog zdravlja. Jačanjem sposobnosti za upravljanje stresom kako na individualnom tako i na organizacionom nivou, podiže se kvalitet usluga koje se pružaju korisnicima i stvaraju uslovi za poštovanje prava korisnika u skladu sa osnovnim načelima socijalne zaštite. Učesnici su stekli osnovna znanja o stresu i sindromu sagorevanja, njihovim izvorima i simptomima, prepoznavanju faktora rizika, strategijama za suočavanje sa stresom i sindromom sagorevanja. Svi polaznici su uspešno završili obuku i od Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu dobiće sertifikate.

20160923_144021

„Nemaština, poplave, krize i ratovi učinili su da se broj korisnika usluga iz domena socijalne zaštite svakodnevno uvećava i da je sve veći pritisak na zaposlene u Centrima za socijalni rad, medicinskim ustanovama i organizacijama koje se bave pomoći i negom lica koja su u specifičnim životnim situacijama. Ne možete kvalitetno pomagati drugima ako ste i sami pod velikim pritiskom i stresom, te je cilj ove edukacije obučavanje profesionalaca u socijalnoj zaštiti da se lakše nose sa svokodnevnim problemima na poslu“, kaže asistent projekta Katarina Crnjanski iz Caritasa Srbije.

Ovo je poslednja od nekoliko planiranih edukacija usmerenih na profesionalno usavršavanje pružalaca usluga u oblasti socijalne zaštite.

20160923_171259

Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova , koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.

Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji (www.europa.rs) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).

Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs

23 4