U vreme kada formalno obrazovanje više ne garantuje zaposlenje, a tržište rada traži više od diploma i ocena, mladi širom Srbije suočavaju se sa ozbiljnim izazovima. Upravo u tom raskoraku između sistema i stvarnosti, ukorenjuje se značaj mekih veština (soft skills)veština koje se ne stiču u školi, ali odlučuju o tome ko dobija priliku, a ko ostaje po strani.

U okviru projekta YourJob, koji Caritasova mreža sprovodi uz podršku Austrijske razvojne agencije i Caritasa Austrije, održan je čitav niz besplatnih radionica namenjenih mladima koji žele da unaprede svoje profesionalne kompetencije.

Teme su bile različite – od komunikacijskih veština, preko izrade CV-ja i motivacionih pisama, upravljanja vremenom do upotrebe LinkedIna kao alata za profesionalno umrežavanje. Ipak, zajednički im je cilj: osnažiti mlade da se predstave u pravom svetlu i pronađu svoje mesto na tržištu rada koje se brzo menja.

Šta su to meke veštine i zašto su važne?

Meke veštine (soft skills) obuhvataju niz ličnih i međuljudskih sposobnosti – kao što su  komunikacija, timski rad, oraganizovanost, upravljanje vremenom, rešavanje konflikata, samopouzdanje i prilagodljivost. Iako su postale ključan faktor u zapošljavanju.

Mnogo mi znači što sam naučila kako da govorim jasno, da se ne povučem kada treba da iznesem svoje mišljenje. Naravno, uz puno poštovanje sagovornika. Ovo je ogromna stvar za moje samopuzdanje”,  podelila je jedna učesnica obuke, vidno motivisana za rad na sebi nakon radionice.

Predstavljanje poslodavcima

Na nekim radionicama mladi su učili kako da se predstave poslodavcima. Uz podršku mentora pisali i unapređivali svoje radne biografije, učili kako da se profesionalno predstave putem motivacionog pisma i kako da kreiraju LinkedIn profil koji privlači pažnju sve većeg broja poslodavaca.
„Sada uviđam gde sam grešio do sada – nikada svoje prijave nisam prilagođavao potrebama poslodavaca
“, istakao je jedan od polaznika.

 Značaj besplatnih obuka

U društvu u kojem mladi iz manjih sredina često ostaju nevidljivi za sistem, ovakve obuke nisu luksuz – one su neophodna intervencija. One su šansa za ravnotežu. Šansa da se razlika u mogućnostima ne meri po poštanskom broju.

Ova radionica mi je otvorila oči. Shvatio sam da ja mogu da utičem na to kako me drugi vide – da nije stvar samo u tome da neko prepozna moj potencijal, nego da ja naučim da ga pokažem“, rekao je jedan od učesnika.

Svakako, činjenica da su ove obuke besplatne je bila presudna da ih Caritasovi mladi korisnici pohađaju.

Sistem koji daje rezultate

Projekat YourJob u Srbiji već godinama gradi održive modele podrške mladima – kroz karijerno vođenje i savetovanje, besplatne stručne obuke, plaćene stručne prakse i grantove za samozapošljavanje. Međutim, ovi treninzi mekih veština predstavljaju upravo onu, često nevidljivu kariku koja nedostaje između škole i prvog radnog iskustva.

Zato je važno da ovakve inicijative ne ostanu sporadične. Jer svaki mladi čovek koji nauči da veruje u sebe, da govori jasno, da se izbori za svoje mesto – nije samo korak bliže zaposlenju, već i stub jedne jače, pravednije zajednice.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]