posao po meriU okviru projekta Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) Caritas Srbije je pokrenuo inovativnu uslugu i u saradnji sa lokalnim Caritsima otvorio karijerne centre u 5 gradova u Srbiji: Subotici, Novom Sadu, Zrenjaninu, Valjevu i Nišu. Sve usluge su besplatne, a savetovanje se može zakazati putem e-maila ili telefona:

SUBOTICA
NOVI SAD
ZRENJANIN
VALJEVO
NIŠ

Partnerska organizacija na projektu, Forum mladih sa invaliditetom, ortvorila je
Karijerni centar u Beogradu,  Kapetan Mišina 26, 2. sprat, stan 9. Razgovor sa savetnicama se zakazuje putem mejlova: fmisavetnik@fmi.rs ili savetnikfmi@fmi.rs, kao i putem brojeva telefona 060 3357 053  060 3357052 .

Naši karijerni savetnici/e pružaju širok spektar usluga i to:

  • Individualno savetovanje;
  • Pružanje podrške pri izboru odgovarajućih profesionalnih ciljeva, uključivanje u radno i socijalno okruženje;
  • Grupne radionice ličnog razvoja – Organizovanje i vođenje radionica mekih veština (upravljanje vremenom, komunikacionih veština, rešavanje konflikata);
  • Motivisanje i osnaživanje za aktivno traženje zaposlenja;
  • Individualno praćenje u skladu sa planom zapošljavanja i predviđenim merama podrške (organizovanje i usmeravanje na radnu praksu ili profesionalnu obuku);
  • Pružanje podrške u prepoznavanju individualnih potreba za prilagođavanjem radnog mesta i radnih zadataka;
  • Priprema za razgovor za posao
  • Podrška u pisanju CV-a
  • Podrška za registraciju na portalu za zapošljavanje osoba sa invaliditetom www.zaposljavanje.fmi.rs

Individualno savetovanje

Individualno savetovanje igra ključnu ulogu u pružanju podrške prilagođene potrebama pojedinca. Tokom individualnog rada, savetnice pružaju podršku za lični uvid u jedinstvene veštine i sposobnosti svake osobe, kao i podršku u prilagođavanju određenim poslovnim zahtevima i izgradnju strategije za uspešno uključivanje u radno okruženje.

Radionice ličnog razvoja

Cilj radionica ličnog razvoja je unapređenje tzv “mekih” veština i samopouzdanja. Radionice obuhvataju teme poput: komunikacionih veština, upravljanje vremenom, rešavanje konflikata, timski rad, pisanje radne biografije i motivacionog pisma, simulacije razgovora za posao, što podstiče polaznike da razviju veštine neophodne za uspešno aktiviranje na tržištu rada. Pored toga, ove radionice pružaju prostor za izgradnju mreže podrške i razmenu iskustava, što ima
pozitivan uticaj na povećanje osećaja zajedništva i motivacije.

Kroz fokus na lični razvoj, ove radionice doprinose jačanju samopouzdanja, samostalnosti i spremnosti za izlazak na tržište rada.

Profesionalne obuke

Profesionalne obuke pružaju priliku za usvajanje specifičnih veština koje su neophodne za  određene poslove, a koje su u skladu sa invididualnim potrebama osoba sa invaliditetom. Obuke predstavljaju dobru osnovu za usavršavanje i prilagođavanje znanja i veština trendovima koje postoje na tržištu rada.

Radne prakse sa mlade sa invaliditetom

Radne prakse omogućavaju mladima sa invaliditetom da svoja stečena znanja primene u praksi i da steknu stvarno iskustvo radnog okruženja. Kroz radne prakse ostvaruju se konkretna dostignuća i gradi karijerni portfolio, što povećava konkurentnost na tržištu rada.