YourJob – besplatni profesionalni kursevi

U okviru projekta YourJob, Caritas svojim mladim korisnicima pruža mogućnost da besplatno pohađaju profesionalne kurseve u cilju prekvalifikacije ili dokvalifikacije, kako bi u što većoj meri povećali šanse za svoje zaposlenje. U posebnom fokusu projekta jesu mladi iz ranjivih i teže zapošljivih kategorija kao što su mlade osobe sa invaliditetom, mladi koji izlaze iz sistema socijalne zaštite, mlade žene žrtve nasilja ili mladi pripadnici nacionalnih manjina.

Značaj podrške za korisnike

Ivan Kuzmanoski iz Zrenjanina je dobio priliku da besplatno pohađa profesionalni kurs grafičkog dizajna. Ovaj sktromni mladić nam je uputio veoma dirljivo pismo zahvale u kom ističe koliko mu pružena podrška znači na profesionalnom, ali pre svega na ličnom planu. Ivan ističe da je ova mogućnost stigla u za njega odsudnom trenutku i veruje da to nije plod  slučajnosti. Naglašava da ovaj kurs predstavlja veliki podstrek za njega i sanžan „vetar u leđa“ da se bori za izgradnju sopstvene budućnosti, ali ujedno i za izgradnju boljeg i humanijeg, kako ga on naziva – savršenog društva.

Moji vidici su usmereni ka preventivi tragedije i podsticanju vere u savršeno društvo. U slobodno vreme pišem komedije o prijateljstvu, ljubavi, fiktivnim životnim iskustvima sa kojima se čitalačka publika može poistovetiti i samim tim inspirisati. Shvatio sam da zdrav smeh ljude može dovoljno opustiti kako bi im se prenela ohrabrujuća poruka. Odavno mi je jasno koliko su ilustracije značajne na tom putu i trudio sam se da se ih učinim što boljim. Tu sada dolazimo do obuke koju ste mi omogućili. Kurs je izuzetno temeljan i mnogo sam naučio i unapredio rad u programima koje koristim.

Ivan pojašnjava da mu je grafički dizajn do sada bio hobi, ali da ga je kurs osnažio i pružio mu  nadu i veru da može da živi od nečega što voli da radi.

Smatram da ću postizati daleko veće rezultate nego da radim posao u kom ne uživam i u kom ne mogu da koristim svoje vrline. Ne želim da pričam mnogo o tome, ali je potpuno istina da ne bih imao baš puno snage da se bavim svojim životnim snovima ako sam se pre toga iscrpeo na poslu u kom pritom nisam dobar. Veliko vam hvala! Činite jako dobru stvar i drago mi je da nisam usamljen u borbi za podsticanjem savršenog društva.

Ivanu želimo puno sreće u daljoj karijeri, nadamo se da će ostvariti svoje snove i uvereni smo da će u velikoj meri doprineti stvaranju savršenog društva.

Projekat YourJob

Opšti cilj regionalnog projekta YourJob 2 – Youth Overcoming Unemployment Regionally through Job Opportunities on the Balkans 2. jeste omogućavanje veće radne integracije mladih iz Jugoistočne Evrope. U Srbiji projekat se realizuje u Zrenjaninu, Nišu, Šidu, Irigu i Aleksincu.

Projekat mladima (do 30 godina) pruža široku lepezu usluga i mogućnosti – karijerno vođenje i savetovanje, razvoj poslovnih i “mekih” veština, besplatne profesionalne kurseve (VET), plaćenu stručnu praksu kod poslodavca, razvoj preduzetničkih veština i bespovranta sredstva za pokretanje privatnog biznisa, sa akcentom na socijalnom preduzetništvu i “zelenim” inicijativama.

Projekat je finansiran od strane Austrijske razvojne agencije, Caritasa Francuske i Caritasa Austrije, a realizuje ga mreža Caritasa na Balkanu.