Sredinom marta meseca 2016. godine Caritas Valjevo potpisao je jednogodišnji ugovor sa Gradom Valjevom o pružanju jedne od najprioritetnijih usluga socijalne zaštite, usluge „Pomoć u kući“, za odrasla i stara lica, osobe sa fizičkim invaliditetom i osobe sa intelektualnim i mentalnim smetnjama. Petočlani tim negovateljica Caritasa Valjevo će i tokom 2016. godine i početkom 2017. godine pružati ovu dnevnu uslugu socijalne zaštite za 65 lica sa teritorije Grada Valjeva.

„Usluga Pomoć u kući je podrška korisnicima u zadovoljavanju svakodnevnih životnih potreba, kako bi se unapredio ili održao kvalitet života. Usluga je dostupna odraslima i starijima koji imaju ograničenja fizičkih i psihičkih sposobnosti, usled kojih nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima bez redovne pomoći u aktivnostima dnevnog života, nege i nadzora, pri čemu je  porodična podrška nedovoljna ili nije raspoloživa. Dom korisnika je okruženje u kome se pruža većina usluga, uz korišćenje usluga socijalnih zdravstvenih službi u zajednici na način koji omogućava održanje maksimalnog stepena nezavisnosti i brige o potrebama korisnika. Sadržaj usluge Pomoć u kući se kroz procenu potreba definiše individualnim planom prilagođenom potrebama korisnika, a usluga obuhvata niz sadržaja opšte nege i pomoći u kući“ kaže Snježana Badrić, koordinator usluge.

U okviru standardne procedure licenciranja usluga socijalne zaštite propisane od strane Republike Srbije tokom avgusta 2015. godine Caritas Valjevo dobio je licencu socijalne zaštite Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, čime je Caritas Valjevo i zvanično završio proceduru licenciranja usluge „Pomoć u kući” i postao prva organizacija u Valjevu licencirana za ovu vrstu socijalne usluge.

images_cms-image-000006254