Zahvaljujući projektu „Za više solidarnosti prema starijima – Klaster Kolubarskog okruga za uslugu Pomoć u kući“ koji finansira Evropska unija kroz program “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, a sprovodi Caritas Valjevo u partnerstvu sa Zajedničkim centrom za socijalni rad „Solidarnost“ Ljig i opštinama Mionica, Lajkovac i Ljig od jula meseca 2016. godine funkcioniše dnevna usluga u zajednici „Pomoć u kući“. Tim povodom danas je u gradskoj kući u Lajkovcu održana prezentacija dosadašnjih rezultata projekta sa osvrtom na održivost nastavka finansiranja pokrenute usluge Pomoć u kući od strane lokalnih samouprava.
„Odgovoran odnos prema starim licima je jedan od prioriteta Opštine Lajkovac. Vođena istim Opština participira na projektu „Za više solidarnosti prema starijima-Klaster Kolubarskog okruga za uslugu Pomoć u kući“ i time kroz dodatni vid brige o starima kreira kvalitetnije uslove za njihov život. Dosadašnji rezultati projekta govore u prilog činjenici da je potrebno obezbediti kontinuitet u funkcionisanju dnevne usluge u zajednici „Pomoć u kući“. S tim u vezi, Opština Lajkovac će, i nakon isteka predmetnog projekta koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije, obezbediti punu podršku daljem razvoju ove dnevne usluge u zajednici osluškujući potrebe građana”, kaže Andrija Živković predsednik Opštine Lajkovac, povodom godinu dana pružanja ove usluge socijalne zaštite na teritoriji Opštine Lajkovac.
„Tokom trajanja projekta, od jula meseca 2016. godine do danas, Zajednički centar za socijalni rad „Solidarnost“ za opštine Ljig, Lajkovac i Mionica je pružio uslugu pomoć u kući za ukupno 132 lica sa teritorije opštine Ljig, Lajkovac i Mionica. Trenutno, 111 lica sa teritorije sve tri opštine koristi navedenu uslugu. U prethodnim mesecima intenzivirali smo aktivnosti na ispunjavanju uslova i standarda za pružanje usluge pomoć u kući, neophodnih za dobijanje licence. U toku je postupak licenciranja posebne organizacione jedinice zajedničkog centra za socijalni rad, za pružanje usluge pomoć u kući i očekujemo da do kraja meseca avgusta 2017. godine, resorno ministarstvo izda našem centru licencu za pružanje navedene socijalne usluge. Sa opštinama osnivačima je obezbeđena održivost usluge pomoć u kući nakon avgusta ove godine tj. nakon završetka projekta i dogovoreno je da uslugu pomoć u kući odraslim i starim osobama nastavi da pruža posebna organizaciona jedinica Zajedničkog centra za socijalni rad „Solidarnost“ za opštine Ljig, Lajkovac i Mionica – Služba za pomoć u kući, u okviru projekta koji će finansirati opštine osnivači i koji će biti nadamo se odobren od strane nadležnih organa opština osnivača“, kaže Milan Janićijević, direktor Zajedničkim centrom za socijalni rad „Solidarnost“ za opštine Mionica, Lajkovac i Ljig.
„Usluga je dostupna odraslima i starijima koji imaju ograničenja fizičkih i psihičkih sposobnosti, usled kojih nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima bez redovne pomoći u aktivnostima dnevnog života, nege i nadzora, pri čemu je porodična podrška nedovoljna ili nije raspoloživa. Dom korisnika je okruženje u kome se pruža većina usluga, uz korišćenje usluga socijalnih i zdravstvenih službi u zajednici na način koji omogućava održanje maksimalnog stepena nezavisnosti i brige o potrebama korisnika. Sadržaj usluge „Pomoć u kući“ se kroz procenu potreba definiše individualnim planom prilagođenom potrebama korisnika, a usluga obuhvata niz sadržaja opšte nege i pomoći u kući“ poručuje Snježana Badrić, ekspert na projektu u ime glavnog aplikanta na projektu, Caritasa Valjevo.
Usluga se trenutno pruža za 111 lica sa teritorije opštine Mionica, Lajkovac i Ljig, a nakon isteka projekta koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije finansiranje i dalji razvoj ove dnevne usluge u zajednici prelazi pod okrilje lokalnih samouprava.
Informacije o projektu “Evropska podrška inkluzivnom društvu”
Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova , koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.
Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji (www.europa.rs) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).
Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs