Brisel/Lomé, petak 10. decembar 2021.

Unapređenje ljudskih prava na globalnom nivou

„U budućnosti želimo da u Evropi reči kao što su demokratija, pravda, solidarnost i jednakost nešto znače. Želimo da Evropa napiše novu stranicu istorije, onu u kojoj su ljudska prava manje cilj, a više stvarnost.”
Maria Nyman, Generalni sekretar Caritasa Evrope

Povodom Dana ljudskih prava, Caritas Afrika i Caritas Evropa pozivaju lidere Evropske unije (EU) da izvuku najbolje iz Konferencije o budućnosti Evrope kako bi izgradili jaču globalnu ulogu EU u podršci ljudskim pravima. Podstičemo lidere EU da se sa svojim kolegama iz Afrike angažuju u dijalogu o kršenju ljudskih prava u zemaljama sa krhkim političkim pejzažem, gde se trenutno dešavaju građanski nemiri, vojni udari i ekonomske nejednakosti. Preuzimanje jače liderske uloge zahteva akcije koje bolje odražavaju osnovne vrednosti EU i sprovode postojeće obaveze.

Kao verske organizacije koje su prisutne na lokalnom nivou u Africi i Evropi, naši članovi svedoče o konkretnom uticaju politika EU na živote ljudi koji se suočavaju sa siromaštvom i isključenošću. Oni znaju da u nekim oblastima politike EU ne rade u korist siromašnih i da stvari moraju da se promene. U nedavnom istraživanju koje je Caritasa Evrope sproveo, na Konferenciji o budućnosti Evrope, organizacije članice su postavljale stalne zahteve da spoljno delovanje EU bude usklađenije sa njenim osnovnim vrednostima.

„Caritas stoji iza evropskih principa ljudskog dostojanstva, slobode, demokratije, jednakosti, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, i želimo da spoljna akcija EU učini isto, vodeći računa o potrebama sadašnjih i budućih generacija.”
Albert Mashika, Izvršni sekretar Caritasa Afrike

Žao nam je što neke od aktuelnih politika EU doprinose stalnim oblicima nepravde i vođene su ekonomskim modelom zasnovanim na profitu koji funkcioniše na štetu životne sredine, ljudskog dostojanstva i prava lokalnih zajednica na globalnom jugu.

Po našem mišljenju, da bi spoljno delovanje EU služilo ljudima unutar i van Evrope, prva stvar koja je potrebna je poniznost. Ključno je da donosioci odluka u EU priznaju negativan uticaj koji je Evropa imala i koji nastavlja da ima u nekim regionima, i da preuzmu odgovornost za rešavanje strukturnih problema koji izazivaju siromaštvo, nejednakosti, kršenja ljudskih prava, klimatske katastrofe i prisilno raseljavanje.

U nekim oblastima je očiglednija potreba za političkom voljom koja bi se istinski pozabavila sistemskim pitanjima. Posebnu urgentnost vidimo u potrebi za pravednijom trgovinskom politikom i u implementaciji principa društvene odgovornosti i poštovanja ljudskih prava u saradnji sa privatnim sektorom, kako bi se iskorenile eksploatatorske prakse, odgovorilo na prava i potrebe lokalnog stanovništva i doprinelo ekonomiji koja je usredsređena na osobu. Takođe, vidimo hitnu potrebu da se smanji izvoz oružja i prekine saradnja sa diktaturama i vladama sa problematičnim stanjem ljudskih prava. U drugim oblastima već postoje mogućnosti da EU ima jaču globalnu ulogu. Na primer, spoljna dimenzija novog akcionog plana EU za socijalnu ekonomiju, ako se sprovodi sa ambicijom, može biti moćno oruđe za smanjenje eksploatacionih praksi i za jačanje podrške preduzećima koja daju pozitivan društveni i ekološki doprinos društvu.

Ali zabrinuti smo što neke prilike nisu na pravom putu. Novo partnerstvo EU-Afrika, na primer, trebalo bi da zauzme pristup usredsređen na ljude, ali neki prioriteti predloženi na nedavnom ministarskom sastanku AU-EU to ne uspevaju. Konkretne ambiciozne akcije za proširenje sigurnih i redovnih puteva za migraciju i mobilnost, kao i za jačanje uloge civilnog društva u mirovnim naporima, neke su od akcija koje su potrebne za istinski pristup usredsređen na ljude i zasnovan na ljudskim pravima, ali koje nedostaju u zajedničkom saopštenju AU-EU.

Uoči 6. samita AU-EU koji se održava sledeće godine, pozivamo lidere EU i Afrike da se dogovore o novom partnerskom okviru koji omogućava EU da igra značajniju i konstruktivniju ulogu u unapređenju ljudskih prava na globalnom nivou.

Za više informacija kontaktirajte:

Caritas Afrika

Lucy Esipila
Službenik za politiku i zastupanje
Tel: +254 729 761328
lucy.esipila@caritas-africa.org

Caritas Evropa

Luísa Fondello
Službenik za međunarodnu saradnju
Tel: +32 (0)2 235 03 93
lfondello@caritas.eu

Napomene za urednika:

  • Caritas Evropa i Caritas Afrika su dva od sedam regiona Caritasa Internationalis, globalne konfederacije Caritasa. Caritas Afrika je mreža od 46 Caritas organizacija u 46 afričkih zemalja. Organizacije članice Caritasa Afrike deo su lokalnih zajednica kojima služe. Oni se fokusiraju na ljudski razvoj, izgradnju mira i ekonomsku pravdu, dok odgovaraju na neke od najvećih i najsloženijih humanitarnih vanrednih situacija na svetu. Caritas Evropa je mreža od 49 Caritasovih organizacija u 46 evropskih zemalja.
  • Dan ljudskih prava obeležava se svake godine 10. decembra – na dan kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1948. godine usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima. Tema Dana ljudskih prava 2021. godine je „Jednakost – smanjenje nejednakosti, unapređenje ljudskih prava“.