U društvu u kojem prava i mogućnosti često zavise od pristupa informacijama, jasno i razumljivo izražavanje postaje pitanje jednakosti.
Za mnoge osobe sa intelektualnim teškoćama, jezik koji ne razumeju znači i svet iz kojeg su isključene. Na dan podizanja svesti o pristupačnosti, članice Saveza MNRO (organizacija koje rade sa osobama sa intetlektualnim invaliditetom) iz različitih gradova Srbije okupile su se u Topoli sa ciljem da nauče više o pristupačnoj komunikaciji i lakom jeziku. Obuku su vodili članovi ekspertskog tima Caritasa Srbije, u okviru projekta ACTIVE 2.

Radionica je bila interaktivna i praktična. Tim Caritasa predstavio je osnovna načela lakog jezika (Easy to Read) – pristupa koji omogućava da čak i najsloženije informacije postanu razumljive svima.

Više od edukacije: zajednički podsticaj za promenu

Obuka je bila i prilika za razmenu iskustava. Učesnici su podelili sa čim se suočavaju u svojim lokalnim zajednicama – šta im otežava svakodnevno funkcionisanje, ali i šta je doprinelo većoj uključenosti.

Poruka koju su zajedno uputili bila je jednostavna i snažna:
Ako želimo društvo u kom svi mogu da učestvuju, moramo se potruditi da svi mogu da razumeju.

Ako govorite, pišete, kreirate sadržaj, vodite projekte ili pružate usluge osobama sa invaliditetom, postavite sebi ova dva pitanja:
Da li poruka zaista dopire do njih?
Da li je ta poruka zaista razumljiva?

Zato što pristupačna komunikacija ne znači „lakša“ – već pravičnija.

Jer kada svi razumeju, svi pripadaju.

Foto: Zoran Zdravković