Caritas Srbije i Caritas „Sv. Anastazija” Sremska Mitrovica već dve decenije u svom delokrugu aktivnosti imaju promociju mentalnog zdravlja u zajednici u cilju unapređenja zaštite mentalnog zdravlja, unapređenje položaja osoba sa mentalnim smetnjama, te podizanje svesti javnosti o značaju očuvanja mentalnog zdravlja i destigmatizacije. Stoga, mitrovački Caritas se i ove godine priključio nacionalnoj kampanji Caritasa povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja 10.oktobra pod nazivom „MOŽE DA SE DESI SVAKOME”. U okviru ove kampanje, Caritas je u Sremskoj Mitrovici realizovao čitav niz edukativno-promotivno-inkluzivnih aktivnosti.

Caritas Sremske Mitrovice ima  višegodišnju plodnu saradnju sa Srednjom medicinskom školom ”Draginja Nikšić” i Tehnološko-školskim centrom „Veljko Vlahović”, pa su i ove godine sa nekoliko odeljenja održane vrlo lepe interaktivne radionice na temu mentalnog zdravlja.

Najatraktivnija  među ovim aktivnostima bila je poseta Prvoj ekološkoj predškolskoj ustanovi ”Stonogica” u Sremskoj Mitrovici, u okviru Dečje nedelje. Ova poseta je bila dugo planirana, tako da su korisnici Caritasovog dnevnog boravka naslikali sliku ”Deca su ukras sveta” (ulje na platnu), napravili čestitku i pripremili dva paketa školskog pribora, društvenih igara, igračaka i knjiga. Deca su veoma lepo prihvatila goste, a korisnici i volonteri Caritasa su u dvočasovnom druženju u dvorištu ovog neobičnog vrtića uživali i doživeli pravu inkluziju.

Sa volonterima Caritasa i mladima RKT župe „Sv.Dimitrije” iz Sremske Mitrovice, zajedno sa župnikom mons. Eduardom Španovićem, održana je zanimljiva radionica u kojoj su mladi bili vrlo angažovani i otvoreni, posmatrajući probleme mentalnog zdravlja iz jednog drugačijeg, teološko-psihološkog aspekta. S tim u skladu, uspostavljena je saradnja sa koordinatorom novog projekta podrške osobama sa mentalnim smetnjama SPC-Eparhije Sremske, gospodinom Stefanom Nedićem, koji je inicijator projekta pružanja podrške veroučitelja i terapeuta psihijatrijskim pacijentima na stacionarnom lečenju, s tim da se nakon izlaska iz bolnice, u dogovoru sa lekarom, te osobe šalju u Caritasov Dnevni boravak na dalji rad i vaninstitucionalnu podršku. Plan je da se veroučitelji uključe i u rad Dnevnog boravka. Na ovaj način i pravoslavna i katolička crkva se aktivno uključuju u pružanje pomoći svima kojima je duhovna i psihološka pomoć neophodna

Da smo brinuli i o Caritasovim štićenicima Dnevnog boravka za osobe sa mentalnim smetnjama, govori i činjenica da smo Nedelju mentalnog zdravlja otvorili upravo  psihološkom radionicom na temu pasivno-agresivnog ponašanja u komunikaciji te veoma zanimljivim roll-play tehnikama gde smo vežbali prepoznavanje i adekvatno ponašanje u takvim situacijama.