U sredu, 3. novembra, na Dorćol Platzu u Beogradu, izvedena je predstava forum teatra “Priče iz duše“. Ovo je interaktivna pozorišna predstava, nastala na osnovu iskustava korisnika psihijatrijskih usluga, članova i članica udruženja “Duša”. Forum teatar je specifična vrsta otvorenog pozorišta, koja ima za cilj da utiče na aktuelne osetljive teme. U njemu su aktivni svi – i glumci i publika, jer zajedno pokušavaju da nađu prihvatljiva rešenja na probleme sa kojima se suočavaju.

Kreativni proces forum teatra vodila je psihološkinja i umetnica Vera Erac, a učesnici/glumci bili su Bosiljka, Dragan, Milutin, Vesna i Slobodan, redstavnici udruženja korisnika psihijatrijskih usluga “DUŠA”. Ovom interaktivnom predstavom, predstavljeno je kako se društvo ophodi prema osobama sa mentalnim smetnjama. To je učinjeno kroz pet priča nastalih na osnovu stvarnih događaja iz njihovog svakodnevnog života: “Čekajući lift sa komšijama”, “Razgovor sa psihijatrom”, “Na konferenciji o mentalnom zdravlju”, “Susret sa sestrom u tramvaju” i “Na ulici – prodaja časopisa Lice Ulice”.

Nakon predstavljanja ovih priča, psihološkinja Vera Erac uvela je publiku u problematiku, ali i na scenu, kako bi se pronašla alternativna rešenja na predstavljene situacije. Na ovaj način publika je mogla da zakorači u svakodnevni život korisnika psihijatrijskih usluga i da pokuša da nađe rešenja na situacije diskriminacije i stigmatizacije, sa kojima se suočavaju.

Forum teatar organizovan je u okviru anti-stigma kampanje MOŽE DA SE DESI SVAKOME, koju zajedno sprovode Caritas Srbije i članice Pokreta za mentalno zdravlje, a sve u okviru regionalnog projekta SOCIETIES 2, koji u Srbiji realizuje Caritas Srbije, a finansira Evropska unija.

Za razliku od ljudi, mentalni poremećaj ne diskriminiše i ne bira ni pol, ni uzrast, ni zanimanje, ni nivo inteligencije ili obrazovanja… Niko nije imun! Može da se desi svakome!