U okviru programa Caritasa Srbije PRO.ME.NE – PROmocija MrEže za meNtalno zdravlje, finansiranog od strane EU programa podrške civilnom društvu, 30. juna 2014. u Ustanovi kulture “Parobrod” u Beogradu održana je tribina pod naslovom “Mentalno zdravlje u Srbiji iz perspektive zakonske regulative i korisničkih udruženja”. Uvodnu reč na ovoj tribini imao je prečasni Vladislav Varga, direktor Caritasa Srbije, koji je govorio o hrišćanskom pristupu svakoj ljudskoj osobi kao slici Božjoj, jedinstvenom i neponovljivom biću, na kom se zasniva i rad Caritasa u službi onih koji su najviše odbačeni u društvu. Osim toga, prečasni Vladislav Varga je istakao i poziv našeg Gospodina da što god učinimo jednom od onih najmanjih činimo Njemu, što nas kao podstiče da pomognemo, da budemo solidarni, jer ne možemo biti ljudi ako ne saosećamo sa drugima. Istakao je da je naš zadatak da više u javnosti govorimo o osobama sa mentalnim poremećajima, jer su često, naročito u malim sredinama stigmatizovani ne samo oni, već i cele njihove porodice. Potrebno je brinuti se da se ove osobe realizuju, ostvare, da doprinesu stvaranju humanijeg društva, jer društvo nikad neće biti zaista demokratično ako se ove osobe ne uključe.

Nakon prečasnog Vladislava Varge reč je imala Andreja Tonč, prestavica Projekta EU podrške Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom. Ona je istakla da Evropska Unija prepoznaje organizacije civilnog društva kao ozbiljne partnere, zbog čega je spremna da ojača i finansijski pomogne ove organizacije i njihove projekte, koji se ogledaju na političku situaciju i pravni okvir.

Darko Tot, koordinator projekta PRO.ME.NE je zatim govorio o istoriji Caritasovog zalaganja za promociju mentalnog zdravlja, o sadašnjem projektu, njegovim ciljevima i načinu realizacije. Ovaj projekat je uključio svih osam postojećih udruženja korisnika usluga za mentalno zdravlje, sa ciljem stvaranja mreže korisnika, promovisanja ovih udruženja i jačanja zajedničkog zalaganja za prava osoba sa mentalnim poteškoćama.

Reč je zatim imao Miloš Janković, zamenik zaštitnika građana Republike Srbije i član Potkomiteta UN za prevenciju torture, koji je istakao da je najvažnije dostignuće dosadašnjeg zalaganja za zaštitu lica sa mentalnim poteškoćama osnivanje udruženja, ali da se nazalost u pristupu ovim osobama i načinu lečenja nije puno promenilo. Istakao je da bi bilo važno povezati se sa organima civilnog društva i osmisliti strateške ciljeve sa konkretnim predlozima promene situacije.

Istraživač Anja Živković je predstavila rezultate mapiranja udruženja korisnika usluga za mentalno zdravlje, od kojih je bilo posebno interesantno da osobe koje pripadaju nekim od ovih udruženja imaju manje hospitalizacija nego ranije, što znači da ovakve zajednice utiču na poboljšanje njihovog psihičkog stanja. Istakla je da bi trebalo osnažiti saradnju sa psihijatrijskim ustanovama, poboljšati informisanost novih članova i potencirati značaj umrežavanja.

Na kraju ove tribine učesnicima se obratila Vesna Avramović iz Udruženja korisnika psihijatrijskih usluga Duša iz Beograda, koja je govorila o tome da se nažalost korisnici psihijatrijskih usluga i dalje smatraju građanima drugog reda, ali i da stvaranje mreže može da pomogne većem uticaju na vlast, zajedničkom radu protiv manipulacije i menjanju svesti.

U zaključku ove tribine Darko Tot, koordinator ovog projekta, je istakao da sami možemo malo da uradimo, u maloj grupi možemo malo više, a u većoj grupi još više, zbog čega je značajno umrežavanje radi postizanja zajedničkih ciljeva i ostvarivanje prava osoba sa mentalnim smetnjama.

Nakon tribine učesnici su imali priliku da dobiju knjižicu komentara postojećeg zakonodavstva na evropskom i nacionalnom nivou, o zaštiti mentalnog zdravlja, koju je pripremio Caritas Srbije u okviru ovog projekta, kako bi članovi udruženja bili upoznati o postojećoj zakonskoj regulativi i njihovim pravima u okviru nje, kao i knjigu mapiranja udruženja i neformalnih grupa korisnika službi za mentalno zdralje u Srbiji, koja je rezultat istraživanja predstavljenog na ovoj tribini.