„Našao sam neke cimere, međutim kad sam posle niza napada panike… Radio sam u kontakt centru, oni su me, pošto me hitna pomoć odvela u Urgentni centar, oni su mi… Nisu mi produžili ugovor. Rekli su mi samo da ne dolazim više na posao, i onda su me cimeri izbacili na ulicu. I onda sam ja završio na ulici.“

Više o tome kako je nemogućnost staranja o mentalnom zdravlju i uzrok i posledica beskućništva čitajte u novom izveštaju PIN-a: https://psychosocialinnovation.net/wp-content/uploads/2022/09/Mentalno-zdravlje-osoba-u-situaciji-beskucnistva.pdf

Ukoliko želite da se zajedno borimo protiv beskućništva i sistemskih uslova koji ga proizvode, dođite na događaj „Niko bez hrane, niko bez krova, niko bez podrške!” koji će se održati 10.10. od 17 časova kod Terazijske česme, povodom Svetskog dana beskućništva.

Povodom Svetskog dana beskućništva, 10. oktobra od 17h će kod Terazijske česme u Beogradu biti održan događaj pod nazivom „Niko bez hrane, niko bez krova, niko bez podrške!”, koji ima za cilj podizanje svesti o problemima sa kojima se susreću osobe u situaciji beskućništva. Poseban fokus biće na zalaganju za to da se otvore dnevni i noćni centri za beskućnike u Beogradu, koji bi mogli da služe kao mesta u kojim bi svi kojima je to potrebno mogli da dobiju prenoćište i drugu potrebnu podršku.
Beogradu kao višemilionskom gradu sa velikim brojem beskućnika ovakvi centri su već decenijama potrebni s obzirom na ograničenja našeg sistema socijalne zaštite i dodatnu marginalizaciju i zanemarivanje problema beskućništva od strane nadležnih institucija. Naime, u Beogradu postoji samo jedno prihvatilište, za zbrinjavanje osoba u stanju hitne socijalne potrebe, koje ima jako ograničene kapacitete u odnosu na broj ljudi koji se nalaze na ulici.
Svesni smo da je beskućništvo složen problem i da je otvaranje dnevnih i noćnih centara još uvek sredstvo iz domena smanjenja posledica koje bi služilo kao minimum i početna tačka u daljem rešavanju problema i da pravi lek za problem beskućništva leži u dubljem sistemskom zahvatu koji se tiče uzroka beskućništva a koji već godinama izostaje i na koji ćemo na ovom događaju pozvati sve relevantne institucije.
Dostojanstven život i krov nad glavom su osnovna ljudska prava – borimo se za njih!
Tokom ovog događaja, građani će moći da donesu:
* Konzerviranu i suvu upakovanu hranu
* Mušku i žensku sportsku i udobnu obuću
* Muške i ženske zimske jakne (ne kaputi i mantili)
* Mušku sportsku i praktičnu odeću: majice kratkih rukava, trenerke, dukserice, farmerke, nov donji veš i čarape
* Žensku sportsku odeću: helanke, trenerke, dukserice, nov donji veš i čarape
* Rančeve, torbice za oko vrata i struka (za dokumenta i sl.), sportske torbe
* Ćebad, vreće za spavanje
* Kišne kabanice, rukavice, kačkete
* Sredstva za ličnu higijenu (vlažne i papirne maramice, sapune, šampone, paste za zube, higijenske uloške i tampone, brijače i penu za brijanje)
* Medicinska pomagala: štake i štapovi
* Pelene za bebe i bebi kozmetiku
** Na samom događaju biće postavljena i kutija za doniranje novca koji će biti iskorišćen za najurgentnije potrebe za osobe u situaciji beskućništva (takse za lična dokumenta, lekovi)
Događaj u Beogradu zajednički organizuju udruženja Inicijativa A11, ADRA, Klikaktiv, Caritas, PIN i Liceulice. Ovim povodom će u Novom Sadu u Kineskoj četvrti i Omladinski centar CK13 organizovati događaj posvećen osobama u situaciji beskućništva.
PHOTO: SARA RISTIĆ