Delegacija Karitasa Kalabrije, na čelu sa mons. Frančeskom Savinom, podpredsednikom italijanske Biskupske konferencije i biskupom biskupije Kasano al Jonio, boravi u poseti Srbiji.

U skladu sa dugogodišnjom tradicijom bliske saradnje između Srpske Pravoslavne Crkve i Rimokatoličke Crkve, 5. jula 2023. godine, u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije primio je delegaciju Caritasa, na čelu sa mons. Frančeskom Savinom.

Monsinjor Savino je izrazio zadovoljstvo što je imao priliku da se sretne sa patrijarhom Porfirijem i istakao važnost nastavka kontinuiranog dijaloga između dve Crkve, kako na vaseljenskom, tako i na pomesnom nivou. Ovaj susret bio je prilika da se razmotre dosadašnji napori u uspostavljanju i unapređivanju međusobne saradnje, koja se temelji na jevanđelskim osnovama.

Delić atmosfere sa sastanaka        Patrijarh i biskup razgovaraju u prisustvu koordinatroke Caritasa Srbije, Marine Kostić

Tokom susreta, patrijarh Porfirije naglasio je da je molitva ključni preduslov za ostvarivanje svakog dobrog dela i istakao značaj duhovnog zajedništva između Srpske Pravoslavne Crkve i Rimokatoličke Crkve. On je izrazio spremnost da se intenziviraju napori u očuvanju i jačanju veza između ove dve crkvene zajednice.

Pored mons. Savina i patrijarha Porfirija, sastanku su prisustvovali i vikarni episkopi marčanski g. Sava, šef Kabineta Patrijarha srpskog, i novobrdski g. Ilarion, predsednik Odbora za versku nastavu. Takođe su prisustvovali monsinjor Mihail Gergel, direktor Karitisa Srbije, Don Mario Marino, direktor Karitasa Kasano al Jonio, i Marina Kostić, koordinator Karitasa Srbije.

Ovaj susret predstavlja važan korak ka produbljivanju saradnje između Srpske Pravoslavne Crkve i Rimokatoličke Crkve, koji ima za cilj jačanje kako duhovne, tako i humanitarne dimenzije njihovog odnosa. Obe crkvene zajednice ostaju posvećene zajedničkim naporima u izgradnji mira, solidarnosti i brige za ljude u potrebi.