U okviru projekta BE READy, Caritas Apostolskog Egzarhata je 04. marta u Bačkoj Topoli održao trening o smanjivanju rizika od prirodnih katastrofa namenjen osobama sa invaliditetom. Na treningu su učestvovali predstavnici  udruženja osoba sa invaliditetom, kao i predstavnici lokalne samouprave zaduženi za socijalnu zaštitu, Crvenog krsta, Centra za socijalni rad, udruženja penzionera… Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa najbitnijim informacijama o prirodnim katastrofama, kao i o neophodnim merama samozaštite.

Nakon razmene mišljenja o uključenosti osoba sa invaliditetom u sistem zaštite i spasavanja, zaključeno je da se opšta „nedovoljna vidljivost“ ranjivih kategorija društva svakako odražava i na efikasnost realizacije aktivnosti zaštite i spasavanja. Takođe, učesnici su se saglasili da je neophodno zakonsko regulasanje položaja osoba sa invaliditetom u sistemu zaštite i spasavanja. Kao jedan od osnovnih problema prepoznata je nedovoljna i informisanost osoba sa invaliditetom o procesu prevencije i pripreme za slučaj nastanka prirodnih katastrofa.

Caritas nastavlja sa aktivnostima usmerenim na edukaciju i podizanje svesti građana o značaju očuvanja đivotne sredine i smanjivanju rizika od prirodnih katastrofa.