U sredu, 30. septembra, putem ZOOM platforme održana je uvodna konferencija u okviru projekta SOCIETIES (Podrška organizacijama civilnog društva u osnaživanju tehničkih veština, socijalnoj inkluziji osoba sa invaliditetom i primeni standarda EU u Jugoistočnoj Europi – 2. faza). Konferenciji je prisustvovalo 75 učesnika, predstavnika Evropske komisije, Caritasa Evrope, partnerskih organizacija i organizacija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama.

Nakon uspešno realizovane prve faze projekta SOCIETIES (2016 -2019) Caritas Srbije sa partnerima započeo je sa implementacijom druge faze projekta u aprilu 2020. godine.  Početna konferencija je trebalo da se održi u Beogradu, ali je usled epidemiološke situacije odlučeno da se održi online.

U uvodnom delu konferencije, učesnike je pozdravio Predstavnik Evropske komisije gospodin Daniel Hurtado Dominguez, koji je istakao značaj organizacija civilnog društva za poboljšanje kvaliteta života osoba sa invaliditetom i drugih ranjivih kategorija stanovništvai i izrazio spremnost Evropske unije da i u budućnosti pruža podršku sličnim inicijativama i podstiče podgrantiranje kako bi se organizacije umrežavale i zajedno gradile svoje kapacitete.

“Projekti poput SOCIETIES-a su od suštinskog značaja i mi u Caritasu Evrope smo jako srećni što vidimo kako se grade, doprinoseći osnaživanju i nezavisnom životu osoba sa invaliditetom…  Ovo zahteva uklanjanje mnogih prepreka u društvu, ali više nego bilo šta drugo – promene u našem razmišljanju. Diskriminacija osoba sa invaliditetom i dalje je stvarnost u društvu i stigma je jedna od najtežih prepreka sa kojima se ljudi sa invaliditetom suočavaju, bilo da se radi o fizičkom, intelektualnom ili psihosocijalnom invaliditetu. Znam da je glavni cilj SOCIETIES-a jačanje organizacija osoba sa invaliditetom kroz izgradnju kapaciteta, umrežavanje, razmenu, mentorstvo… kako bi im se omogućilo da učestvuju u procesima kreiranja politika i donošenju odluka. Želim vam puno uspeha, jer projekat omogućava osobama sa invaliditetom da budu akteri promena, što je od suštinskog značaja. Osobe sa invaliditetom neće biti samo objekti naše podrške, već osnaženi i ravnopravni građani koji doprinose I učestvuju u društvu na jednakoj osnovi – ništa o osobama sa invaliditetom bez osoba sa invaliditetom!”, izjavila je gospođa Maria Nyman, generalni sekretar Caritasa Evrope.

Koordinatorka projekta, gospođa Jelena Ankić iz Caritasa Srbije prezentovala je rezultate projekta ostvarene u prvoj fazi realizacije, kao i planove za dalji tok projekta. Predstavljeni su i rezultati istraživanja “Uticaj COVID-19 na organizacije civilnog društva u regionu, sprovedenog tokom prvih meseci realizacije druge faze projekta SOCIETIES”. Ove reyultate je predstavio istraživač na projektu, gospodin Ettore Fusaro.

Tokom plenarnog dela predstavljen je i Modul o podgrantiranju koji uključuje raspisivanje poziva za podnošenje projekata u svim zemljama u kojima se projekat realizuje.

U drugom delu konferencije, rad se odvijao u radnim grupama na nacionalnom nivou, gde je diskutovano o problemima sa kojima se suočavaju organizacije osoba sa invaliditetom.

U Srbiji projekat sprovode Caritas Srbije i Građanske inicijative, koji svojim radom na ovom projektu nastavljaju sa zalaganjem za postizanje potpune socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom, kao i za poštovanje ljudskog dostojanstva svih marginalizovanih i ranjivih kategorija društva.