Međunarodni dan obrazovanja se od 2019. godine obeležava širom sveta, kako bi se skrenula pažnja javnosti na pitanje (ne)dostupnosti obrazovanja i istakla poenta da je obrazovanje najbolje oružje u borbi protiv siromaštva. Prema podacima UNESCO-a iz 2020. godine 262 miliona dece i mladih ne pohađa školu, 617 miliona dece i tinejdžera je nepismeno i ne zna osnove matematike, oko 4 miliona dece i mladih izbeglica ne mogu da pohađaju školu zbog oružanih sukoba… Ovi podaci su zaista alarmantni.

Nažalost, ni situacija u Srbiji nije za pohvalu, naprotiv. Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku 13.7% stanovništva starijeg od 15 godina nema završenu osnovnu školu ili nema ni dana škole.

Caritas u Srbiji je prepoznao ovaj problem i nastoji da, kroz svoje projektne i druge aktivnosti, podstiče mlade da se školuju i dodatno edukuju. Kako bi mladi povećali svoje šanse na tržištu rada, u okviru  projekta YourJob mladima iz Zrenjanina, Rume, Iriga i Aleksinca se nudi prilika da besplatno pohađaju profeionalne kurseve, obuke, treninge i radionice. Zahvaljujući saradnji sa kompanjom OMV, Caritas realizuje i Projekat integracije tinejdžera iz socijalno ugroženih porodica koji mladoj osobi pruža mogućnost da, uz praćenje mentora, radi prilagođeno, skraćeno radno vreme na OMV-ovim stanicama, materijalno doprinese svojoj porodici, stiče praksu i radne navike, a da sa druge strane ne ugrozi svoje školovanje.

Deca uče u izbegličkom kampu u Vranju

Još jedan vid delovanja Caritasa u cilju unapređenja obrazovanja je kroz zagovaranje za socijalnu inkluziju i integraciju osoba sa invaliditetom u sve aspekte društvenog života, a inkluzivno obrazovanje je svakako jedan od fundamentalnih ciljeva za koje se naša organizacija zalaže. Obrazovanje, a naročito osnovno, mora biti dostupno i pristupačno svakome!
Naravno, inkluzivno obrazovanje se odnosi ne samo na osobe sa invaliditetom, već i na nacionalne manjine i sve druge ranjive i marginalizovane kategorije društva. Caritas pruža pomoć i deci i mladima u izbegličkim kampovima kojoj je pružena mogućnost da uče srpski i strane jezike, da pohađaju kurseve računara, kao i druge kreativne i edukativne radionice

Računarska učionica za male korisnike/ce Caritasa Aleksinac

Dostupnost obrazovanja se ogleda i kroz mogućnosti roditelja da deci nabave udžbenike i školski pribor, a u današnje vreme online nastave i kvalitetnu internet vezu i adekvatnu opremu. Previše je roditelja koji deci ne mogu to da priušte. Ne sme se dozvoliti da deca, zbog loše materijalne situacije, nisu u stanju da prate nastavu. Pojedini župni Caritasi su uspeli da obezbede računare, kako bi deca iz scijalno ugroženih porodica mogla da prate nastavu online iz Caritasovih prostorija. Takođe, svake godine prikuplja se školski pribor za ovu decu.

Caritas Srbije nastavlja sa zalaganjima za unapređenje obrazovanja i borbom protiv siromaštva. Pridružite nam se! Postanite donator Caritasa.
Žiro račun za donacije u RSD: 220-31186-42
Žiro račun za devizne donacije: 11-305-0000260.8
Ovde preuzeti instrukcije za devizne donacije
Za druge vidove donacija – u odeći, obući, hrani, sredstvima za održavanje higijene… potrebno je kontaktirati najbliži biskupijski ili župni Caritas oko koordinacije i dogovora.

Učinite dobro delo! Učinite srećnim i druge i sebe!