Caritas “Sv. Anastazija” Sremska Mitrovica aktivno je obeležio čitavu sedmicu uoči Nedelje Caritasa. Budući da je ovaj župni Caritas nedavno proslavio 20 godina rada, ova Nedelja Caritasa imala je posebnu težinu, te je obeležena različitim aktivnostima, zajedno sa brojnim partnerima, saradnicima, volonterima i korisnicima.

• U ponedeljak, 13. 11.2023. na Svetski dan dobrote i ljubaznosti, Caritasov tim obišao je desetak korisnika službe pomoći i nege u kući, odneo im malo voća i hrane i posvetio im vreme i pažnju družeći se sa njima.
  • U utorak, na Svetski dan borbe protiv šećerne bolesti, Caritasova medicinska sestra Marijana Lopin, održala je predavanje o dijabetesu i važnosti zdrave ishrane u prevenciji dijabetesa.
  • U sredu je 12 mladih praktikanata fizioterapeuta iz Srednje medicinske škole “Draginja Nikšić” posetilo Caritas i svoje znanje primenilo na Caritasovim korisnicima, kojima je ova poseta veoma prijala.
  • U četvrtak su Caritas posetili predstavnici Udruženja bubrežnih invalida Sremske Mitrovice. Mitrovački Caritas prikuplja plastične čepove za ovo udruženje, koje njihovom prodajom prikuplja sredstva za dijalizu.
  • U petak je održan susret sa predstavnicima Rotaract kluba Sremska Mitrovica, koji su Caritasovom dnevnom boravku donirali veću količinu hrane sredstava za održavanje higijene i družili se sa korisnicima. Zauzvrat, korisnici boravka izradili su poklone i zahvalnice svojim dobročiniteljima. Istog dana, održan je susret i sa lokalnim Crvenim Krstom. Dan je okončan svetom misom na spomendan Sv.Elizabete Ugarske.
  • Prvi dan vikenda deo Caritasovog tima proveo je u akciji pošumljavanja Fruške gore i postavljanja kućica za ptice na Iriškom vencu. Zajedno sa udruženjem Arhus Novi Sad i volonterima kompanije APTIV iz Novog Sada, mitrovački Caritas je zasadio 500 sadnica hrasta i postavio 15 kućica za ptice.
  • U nedelju, na samu Nedelju Caritasa, pečat obeležavanju ove nezaboravne i divne nedelje stavljen je prisustvom na Sv.Misi gde su još jednom proslavljeni jubilej i predstavljeni rezutati 20-godišnjeg rada.

“Retko ko može da se pohvali tolikim trajanjem, ali svidelo se Gospodinu da nas blagoslovi divnim ljudima, pre svih mislim na mons. Eduarda Španovića, koji je ustanovio i dao inicijativu da se organizuje i pokrene Caritas u našem gradu te doprineo da mnogi mladi ljudi steknu prva znanja i veštine pod našim okriljem. Uvek je govorio da je “Caritas izlog crkve” tako da te reči odzvanjaju i danas i predstavljaju našu vodilju. Idemo dalje, s Božjom pomoći”, rekla je Kristina Dragišić, koordinatorka mitrovačkog Caritasa.