Pokret za mentalno zdravlje organizuje II Beogradski festival mentalnog zdravlja u cilju podizanja svesti javnosti o značaju brige o mentalnom zdravlju kao i podsticanju donosioca odluka da odrede mentalno zdravlje kao prioritet i preduzmu potrebne korake koji bi doveli do unapređenja zaštite mentalnog zdravlja u Srbiji.

U okviru Festivala, u Beogradu će, povodom Dana mentalnog zdravlja, 10.10.22. od 17h u Etnografskom muzeju (Studentski trg 13), biti organizovan događaj “Mentalno zdravlje za sve” koji organizuju Caritas Srbije,udruženje Prostor i Mreža udruženja korisnika psihijatrijskih usluga NaUm.

Događaj obuhvata otvaranje izložbe umetničkih radova korisnika psihijatrijskih usluga nastalih na aktivnostima udruženja Prostor i Mreže Naum (izložba je otvorena do 17.10.22), antistres radionicu, udruženja Herc, Interaktivnu pozorišnu predstavu nastalu na osnovu iskustava korisnika i korisnica psihijatrijskih usluga. Kreativni proces forum teatra vodi psihološkinja i umetnica Vera Erac, u organizaciji Caritasa Srbije, u okviru regionalnog projekta SOCIETIES koji finansira EU.
Poslednji događaj biće tribina “Mentalno zdravlje za sve” u organizaciji udruženja Prostor, u okviru istoimenog projekta podržanog kroz program ACT Vlade Švajcarske, koja će se baviti mentalnim zdravljem građana sa idejom da informiše i uključi najugroženije grupe kako bi se unapredila briga o mentalnom zdravlju i istakao značaj prevencije i usluga u zajednici.

PROGRAM 10. oktobar

Caritas Srbije je članica i jedan od osnivača Pokreta za mentalno zdravlje čiji su ciljevi osnivanja usmereni na:
– Promovisanje mentalnog zdravlja u zajednici u cilju unapređenja zaštite mentalnog zdravlja i dostupnosti za sve građane
– Unapređenje položaja osoba sa mentalnim smetnjamaŽ
– Podizanje svesti javnosti o značaju očuvanja mentalnog zdravlja, kao i rušenje stigme,
– Uticaj na nadležne institucije da aktivnije primenjuju Program o zaštiti mentalnog zdravlja u Republici Srbiji (2019-2026).