“Svi ljudi su rođeni slobodni i jednaki u dostojanstvu i pravima”, stoji u prvom članu Univerzalne deklaracije Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima, proglašene 10. decembra 1948. godine zbog čega se ovaj datum obeležava kao Međunarodni dan ljudskih prava. Zalaganje za socijalnu inkluziju i dostojanstvo svih ljudi bez obzira na njihovu nacionalnost, boju kože, veroispovest, starosnu dob, zdravstveno stanje ili bilo koje drugo lično svojstvo osnova je misije Caritasa Srbije. Na današnji dan Caritas Srbije posebno apeluje na zajednicu da više pažnje obrati na marginalizovane kategorije stanovništva, koje neretko imaju velike teškoće u ostvarivanju svojih prava.

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava Caritas Europa pozvao je institucije EU da ratifikuju Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i apelovao na evropske lidere i kreatore politike da se sete i pridržavaju se osnovnih obaveza preuzetih od strane članova Saveta Evrope, pre 70 godina. Caritas Europa u svom saopštenju ističe da je Konvencija impresivno dostignuće, ali da je Evropa još uvek daleko od njene pune primene.

Ove godine, obeležene pandemijom COVID-19, puno poštovanje ljudskih prava predstavlja veliki test za Evropu, posebno imajući u vidu ljude u osetljivim situacijama, kao što su migranti i ljudi kojima je potreban azil, ali i sve veći broj dece i njihovih porodica koje žive ili su u riziku od siromaštva. Takođe, Caritas Europa upozorava na činjenicu da je Evropa danas izuzetno socijalno i ekološki uskraćena, uprskos tehničkom i tehnološkom razvoju.

„Suočeni sa tako složenim scenariom i za mnoge očajnom socijalnom krizom, obavezujuća i istinska posvećenost svojoj osnovnoj vrednosti – poštovanju ljudskih prava, trebalo bi da bude od najveće važnosti kako bi vratila veru u „Socijalna Evropu“”, izjavila je generalna sekretarka Caritasa Evrope, gospođa Maria Nieman.

“Ljudska prava i ljudsko dostojanstvo trebalo da budu temelj društva i svih politika Saveta Evrope i država članica, kako unutrašnjih tako i spoljnih. Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, sada više nego ikad, trebalo bi da ratifikuju institucije EU i u potpunosti primene sve članice Saveta Evrope. Od presudnog je značaja da se prati napredak ka punoj primeni kako bi se osiguralo da sve strane podržavaju, štite i promovišu svoja prava kako bi se mogle podržati evropske vrednosti. Iako sadašnja Evropska povelja o osnovnim pravima već jača zaštitu osnovnih prava u EU, ratifikacija konvencije bila bi od suštinskog značaja za stvaranje koherentnog i jasnog okvira za zaštitu ljudskih prava širom Evrope”, navodi se u saopštenju Caritasa Europa.