Danas, dok svet obeležava Međunarodni dan planete Zemlje, čovečanstvo se istovremeno oprašta od pape Franje, koji je ostavio neizbrisiv trag u borbi za očuvanje prirode i dostojanstva života na planeti. Njegov pontifikat ostaće upamćen ne samo po duhovnim porukama, već i po hrabroj i glasnoj ekološkoj misiji. Ove godine se navršava deset godina od objavljivanja papine enciklike Laudato Si’ (“Hvaljen budi”), prvog sveobuhvatnog dokumenta Katoličke crkve posvećenog isključivo ekologiji. Kroz encikliku, papa se obraćao ne samo vernicima, već svim ljudima dobre volje, pozivajući na „ekološko obraćenje“ .
Zemlja, naš dom, sve više liči na ogromnu gomilu smeća. (Laudato Si’, br. 21)
Vapaj Zemlje i vapaj siromašnih nisu dve odvojene krize – to je jedan isti izazov. (Laudato Si’, br. 49)
Enciklika predstavlja poziv na akciju protiv klimatskih promena, zagađenja životne sredine, nejednakosti i neodrživih ekonomskih modela. Papa je otvoreno govorio o odgovornosti najrazvijenih zemalja za posledice koje pogađaju najsiromašnije zajednice.
Kula Vavilonska se gradila. Kaže se da je ljudska arogancija tada htela da je podigne što više. Koliko visoko, ne znam. A cigle su pravili mnogi radnici. Ako bi pala cigla, radnik koji ju je ispustio bio bi surovo kažnjen. Ako bi pao radnik, to nije bilo ništa strašno. Zamenili bi ga i nastavili da grade. I to je ključ za tumačenje onoga što se danas dešava.
Gradimo kulu ljudske arogancije od cigli moći, cigli ekonomije. A da bi se to izgradilo, mnogi ljudi rade kao robovi. I ako rob padne, nikom ništa. Ali otišli smo korak dalje. Ako priroda padne – nikom ništa. Ekonomska arogancija, arogancija moći nekolicine koji sve iskorišćavaju –iskorišćavaju ljude, iskorišćavaju prirodu, iskorišćavaju sve i uništavaju sve. Ovog leta vidimo požare. Vidimo ciklone, zemljotrese…
Vidimo kako priroda počinje da se buni.
Priroda viče – Stanite! Stanite... (Citat iz dokumentarnog filma The Letter: A Message for Our Earth)
Papa Franjo je tokom čitavog svog pontifikata neumorno pozivao na brigu o „našem zajedničkom domu“, ističući da ekološka svest duhovno, moralno i društveno pitanje. Bio je prvi papa koji se obratio Konferenciji UN o klimatskim promenama (COP), a Laudato Si’ se danas koristi i u verskim i u sekularnim ekološkim obrazovnim programima širom sveta. Njegova poruka je oblikovala i pokret “Fratelli Tutti” i globalni dijalog o pravednoj tranziciji i klimatskoj pravdi.
Na današnji Dan planete Zemlje, svet se seća čoveka koji je spojio veru i nauku, duhovnost i ekologiju, i ponudio novu nadu za budućnost planete. Njegove reči ne ostaju samo u crkvenim dokumentima, već žive kroz pokrete mladih, lokalne zajednice, međureligijski dijalog i građanske inicijative. Svakako i kroz delovanje Caritasa širom sveta.
Delovanje Caritasa Srbije
Podstakunt papinom enciklikom Laudato Si, tokom poslednjih 10 godina Caritas Srbije realizovao je niz različitih projekata, aktivnosti i kampanja u cilju očuvanja životne sredine i smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa, zahvaljujući kojima je veliki broj lokalnih zajednica postao otposrniji na posledice prirodnih katastrofa. Čišćena su korita reka, uklanjane divlje deponije, sadilo se drveće… Podizani su kapaciteti jedinica civilne zaštite i dobrovoljnih vatrogasnim društava… Poseban fokus Caritas Srbije stavlja na edukaciju i podizanje svesti građana o značaju očuvanja životne sredine i smanjivanja rizika od prirodnih katastrofa. Kroz različite radionice, vežbe i tribine, Caritas Srbije je inforimisao i edukovao preko 14.000 dece i odraslih građana. U cilju edukovanja dece o ovoj značajnoj temi, Caritas je kreirao lepezu edukativnog materijala za decu, uključujući i društvenu igru „Ne rizikuj čoveče“, kao i e-learning platformu namenjenu deci školskog uzrasta.
Dok se opraštamo od pape Franje, nastavljamo da hodamo putem koji je trasirao i još intenzivnije se borimo za očuvanje planete – našeg zajedničkog doma.