REGIONALNA SARADNJA CARITASA U SVETLU EVROPSKIH INTEGRACIJA

Zajedništvo i odgovornost svih nacionalnih Caritasa kroz projekat SOCIETIES doprinosi kvalitetnom sprovođenju projekta.

U petak 27. aprila 2018. godine u Beogradu , u organizaciji Caritasa Srbije, održana je sednica menadžmenta projekta SOCIETIES, koji predstavlja podršku organizacijama civilnog društva u osnaživanju tehničkih veština, socijalnom uključivanju osoba sa invaliditetom i primeni EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Na sednici su, pored projektnog tima, učestvovali i direktori Caritasa uključenih u sprovođenje projekta: vlč. Ivica Damjanović, direktor Caritasa Srbije, mons. Tomo Knežević, direktor Caritasa Bosne i Hercegovine, don Antonio Leuci, direktor Caritasa Albanije, Alfred Pjeri, izvršni direktor Caritasa Kosovo i Marko Đelović, direktor Caritasa Crne Gore.

Susret je organizovan sa ciljem predstavljanja novog menadžmenta projekta, procene glavnih projektnih postignuća, ali i ulogama i odgovornostima koje svaka organizacija Caritasa ima u sprovođenju projekta.

Sednica je organizovana u prostorijama Beogradske nadbiskupije, a učesnike je pozdravio i predsednik Caritasa Srbije mons. Stanislav Hočevar, beogradski nadbiskup i metropolita, koji je izrazio dobrodošlicu svim učesnicima i naglasio potrebu i važnost saradnje Caritasa u regionu.

Na samom početku sednice učesnicima se obratio direktor Caritasa Srbije vlč. Ivica Damjanović, istakavši da je projekat SOCIETIES prilika za zajedničko delovanje, a susret prilika za sve direktore nacionalnih Caritasa u regiji da što bolje upoznaju projekat, kao i za traženje novih načina prevazilaženja svih poteškoća.

Moderator susreta bio je Ettore Fusaro, predstavnik Caritasa Italije, stručnjak na projektu SOCIETIES. U svom uvodnom obraćanju on je učesnike upoznao sa svim detaljima projekta, trenutnom situacijom sprovođenja projekta i napravio uvod o značaju socijalne uključenosti osoba u potrebi, prvenstveno osoba sa invaliditetom i sa mentalnim poteškoćama. Istakao je da je potrebno iskoristiti trenutak prednosti podrške Evropske Unije Jugoistočnoj Europi, sa mogućnostima koje su na raspolaganju organizacijama Caritasa u regiji.

U drugom delu susreta lokalni koordinatori, zaduženi za provođenje aktivnosti na terenu, raspravljali su o prepoznatim problemima u toku sprovođenja, kao i tražili rešenja i definisali strategiju i neophodne instrumente za prevladavanje tih problema. Tokom susreta, lokalni koordinatori su uz potporu direktora nastojali da nađu načine i mogućnosti kako bi ostvareni uticaj proširili i osigurali dalje jačanje kapaciteta, ne samo organizacija Caritasa, nego i svih partnerskih organizacija i korisničkih udruga.

Na kraju susreta napravljen je detaljan plan aktivnosti za 2018. godinu, koji uključuje nastavak sprovođenja programa projekta, studijske posete, organizovanje kampanja za podizanje svesti javnosti, kao i konkretiziranje aktivnosti na uspostavljanju dijaloga udruženja civilnog društva i javnih ustanova.

Projekat SOCIETIES ima za cilj da pomogne organizacijama civilnog društva u osnaživanju tehničkih veština, odnosno da doprinese socijalnom uključivanju osoba sa invaliditetom kroz primenu EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Projekat se sprovodi u pet zemalja jugoistočne Evrope, uz podršku stručnjaka iz Italije i Bugarske. U sprovođenju projekta uključeno je 16 partnerskih organizacija. Predviđeno trajanje projekta je 48 meseci, do kraja 2019. godine. Projekat je finansiran od strane Evropske Unije, u okviru programa podrške regionalnim i tematskim mrežama organizacija civilnog društva.

Održana edukacija na temu ‘’Razvoja župnih Caritasa’’

U okviru projekta ‘’Razvoj Caritasasmanjenje siromaštva’’ održana je edukacija za sveštenike i đakone na temu “Razvoj župnih Caritasa’’. Edukacija je održana u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu 26.04.2018, a predavači su bili Suzana Borko, zamenica direktora Hrvatskog Caritasa i Robert Futač, voditelj Službe za župne Caritase u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Edukaciji su prisustvovali sveštenici i đakoni iz svih Nad/biskupija u Srbiji. Susret je započeo molitvom, a zatim su se prisutnima  obratili direktor Caritasa Srbije, vlč. Ivica Damjanović i predsednik Caritasa Srbije, mons. Stanislav Hočevar. U svom obraćanju mons. Stanislav Hočevar je naglasio da u okviru razvoja jednog župnog Caritasa, potrebno je skrenuti pažnju i na duhovni razvoj i približiti se svakom čoveku, a isto tako da u aktivnostima, koje imaju za cilj smanjenje siromaštva, posebno treba raditi na smanjenju moralnog i duhovnog siromaštva, koje je danas jednako prisutno kao i materijalno siromaštvo.

Nakon uvodnog dela, program je započela Suzana Borko, koja je održala predavanje na temu ‘‘Uloga, zadatak i važnost župnog Caritasa za mesnu Crkvu‘‘. Ovo predavanje imalo je za cilj da se sveštenici i đakoni bolje upoznaju sa načinom rada jednog župnog Caritasa, ističući da župa uvek mora imati otvorena vrata za sve i spremnost da primi svakog čoveka, a da delovanje u Caritasu uvek mora biti plod zajedničkog rada sveštenikai laika. Naglašeno je i da u svom karitativnom radu sveštenici treba da imaju refleksiju onoga što čine, što su učinili i što mogu učiniti, kako bi postigli što bolje rezultate u svom radu.

Caritas je svedočenje delotvorne ljubavi, a sveštenici su najvažniji za podsticanje karitativnih aktivnosti na nivou župe, istakao je Robert Futač, koji je prezentovao rad Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, sa primerima dobre prakse, koji su imali za cilj podsticanje ideja za organizovanje karitativnih aktivnosti u župama. Na kraju susreta sveštenici i đakoni su podeljeni u manje grupe za rad u okviru radionice, koja je imala za cilj razmenu iskustava i razgovor o tome koje sposobnosti treba imati osoba koja vodi jedan župni Caritas, kako odrediti prioritete u radu, koje su ciljne grupe korisnika na području svake župe i koje su njihove potrebe. Na kraju su svi izvršili procenu razvijenosti župnih Caritasa u svojim župama i zaključili da za rad Caritasa u mnogim župama je potrebno još edukacija i sveštenikai volontera, kako bi svi napredovali u zajedničkom radu.

 

OTVORENA IZLOŽBA PSIHOSOCIJALNI ART RAD

Jedna od tehnika psihosocijalne podrške, koja se pruža u Centru za azil Bogovađa, je tzv. ”Psihosocijalni Art rad”.  Kroz živopisne boje kolaž papira, novinske isečke, tragove flomastera i voštanih boja,  primećuju se teška iskustva migranata iz ratova, putovanja, sećanja na domovinu, porodicu ali i želje i stremljenja ka normalnom životu, u miru i blagostanju. 
Da njihovi radovi,  potrebe i životni ciljevi izliveni na papir,  ne bi ostali samo dostupni  očima Caritasovih operatera u Centru za azil u Bogovađi, u Valjevu je 19. aprila u Ogradnoj galeriji otvorena izložba „Psihosocijalni Art rad“.  Postavljena izložba u centru Valjeva ima za cilj kreiranje mosta između migranata i domaćina, umanjivanje nacionalnih konflikata među prisutnim migrantima u Bogovađi kao i međusobno upoznavanje i prihvatanje pripadnika različitih nacija i zemlje domaćina.
Caritas Valjevo prisutan je u Centru za azil u Bogovađi od oktobra 2016. godine sa timom domaćih i međunarodnih operatera, pružajući psihološku podršku, animaciju i interkulturalne aktivnosti. Cilj ovih aktivnosti je poboljšanje kvaliteta života ljudi koji borave u Centru za azil u Bogovađi i očuvanje njihovog psiho-fizičkog zdravlja.  Aktivnosti Caritasa Valjevo u Bogovađi sprovode se uz podršku Ministarstva spoljnih poslova SR Nemačke, Caritasove internacionalne mreže, Caritasa Nemačke i Italijanske organizacije Ipsia.

Održan susret volontera Sremske biskupije

U subotu, 21. 04. 2018. u prostorijama župe Hrtkovci održan je godišnji susret volontera Caritasa Sremske biskupijem na kojima se okupilo preko 50 volontera i članova osoblja Caritasa iz župa: Sremska Mitrovica, Beočin, Čerević, Sremska Kamenica, Šid, Sot, Jamena, Zemun, Hrtkovci, Nikinci i Platičevo. Susret je započeo sa uvodnom molitvom i pozdravom, koje je predvodio prečasni Jozo Duspara, direktor Caritasa Srem. Prvi deo susreta bio je posvećen duhovnoj obnovi volontera, a pored prečasnog Duspare, duhovni nagovor održao je prečasni Mihajlo Malacko, grkokatolički sveštenik. Drugi deo susreta bio je posvećen prezentaciji o volontarizmu, šta je volontiranje i ko su volonteri. Prezentaciju je održala Jovana Lončarević iz Caritasa Srbije. Nakon predavanja sledila je razmena iskustava volontera iz župa, koji su predstavili karitativne aktivnosti koje organizuju tokom godine.

Saradnja Savetovališta za povratnike i Unije studenata socijalnog rada FPN

Predstavnici Unije studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka u Beogradu pokazali su interes da se uključe u rad Savetovališta za povratnike Caritasa Srbije, gde će u narednim mesecima imati priliku da volontiraju i daju svoj doprinos pružanju pomoći osobama koje su se vratile u Srbiju nakon, često dugogodišnjeg, boravka u zemljama Evropske Unije, prvenstveno Nemačkoj.

Na informativnom sastanku u savetovalištu studente je pozdravio direktor Caritasa Srbije vlč. Ivica Damjanović, koji je predstavio rad Caritasa i pozvao volontere da budu oni koji spajaju osobe, institucije, potrebe i mogućnosti. Nakon toga koordinator Savetovališta za povratnike Jelena Mićović predstavila je stanje povratnika u Srbiji i glavne probleme sa kojima se suočavaju, nadležne istutucije koje se njima bave, usluge koje pruža savetovalište i način organizacije volonterskog rada.

Tokom narednih meseci volonteri će imati priliku da se uključe u različite sfere rada savetovališta: individualni rad sa klijentima, saradnju sa institucijama i drugim organizacijama, prikupljanje sredstava i odnose sa javnošću.

Edukacija „Zaštita mentalnog zdravlja u zajednici“ održana u Somboru

U okviru projekta HUMAN RIGHTS PRO.ME.NE. – HUMAN RIGHTS PROmotion in MEntal health Networks“ u ponedeljak 16. aprila 2018. godine u Somboru, održana je edukacija „Zaštita mentalnog zdravlja u zajednici“. Predavači su bili psihijatri dr Jovanka Petrović i dr Nebojša Baba, dok su na edukaciji učestvovali predstavnici Domova zdravlja Sombor i Bačka Topola, Opštih bolnica Sombor i Vrbas, Psihijatrijske bolnice Sombor i Udruženja Psihozon.

Tokom prepodneva predavači su govorili o zakonskom okviru Republike Srbije i preporukama Svetske zdravstvene organizacije, kao i o pojmu deinstitucionalizacije, kroz praktičnu vežbu. Tokom popodneva učesnici su imali priliku da čuju iskustvo centra za mentalno zdravlje iz Kikinde, a zatim da imaju rad u grupama i prostor za diskusiju.

Projekat HUMAN RIGHTS PROMENE – HUMAN RIGHTS PROmotion in MEntal health Network je finansiran je od strane Evropske unije, u okviru programa Evropski instrumenti za demokratiju i ljudska prava (EIDHR) i sufinansiran od Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom.

Održan „Peace Football Cup“ u Beogradu

U subotu 14. aprila, samo par sati pre večitog derbija i na par kilometara udaljenosti, na terenima Woodball House-a na Košutnjaku, odigrane su utakmice u okviru „Peace Football Cup“-a, koji su organizovali Refugee Aid Serbia i Konzorcijum koji čine organizacije Care, Caritas Srbije, Oxfam i Crveni krst. Na ovom događaju okupilo se 16 timova iz cele Srbije: timovi migranata iz Centara za azil u Krnjači, Bogovađi, Kikindi, Somboru, Adaševcima, Banji Koviljači, Obrenovcu, tim Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije i lokalni beogradski timovi.  

Tim Centra za azil u Bogovađi, koji se na turniru našao u pratnji Caritasa Valjevo i pored dobrih igara, sa jednom pobedom i dva poraza, nije uspeo da se plasira u polufinale. U fudbalskoj veštini najbolje se pokazala ekipa Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, koja je u finalnom meču pobedila lokalnu ekipu Yugo 55. Ipak apsolutni pobednik turnira su svi njegovi učesnici, igrači, sudije, organizatori i publika, koja je prolećni subotnji dan provela na Košutnjaku i poslala poruku mira, jednakosti i tolerancije.

Razvoj župnog Caritasa u Čereviću

U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva, u petak 13.04.2018. održana je radionica ‘’Čarobni svet medenjaka’’ sa ciljem podsticanja karitativnih aktivnosti u ovoj župi. U Ćereviću, kao i u župama Beočin i Sremska Kamenica, u novembru 2017. godine uz veliko zalaganje župnika vlč. Zdravka Čabrajca formirane su radne grupe župnog Caritasa. Ove radne grupe imaju za cilj da organizuju brojne karitativne aktivnosti, ali pre nego što počnu sa radom želeli su da se edukuju, kako bi na najbolji način mogli da organizuju aktivnosti. Iz tog razloga na radionicu su se okupili volonteri iz sve tri pomenute župe.

Susret je započeo molitvom, koju je predvodio vlč. Zdravko Čabrajac, a zatim su predstavnici Caritasa Srbije održali kratko predavanje na temu ‘’Razvoja župnog Caritasa’’, uz prezentaciju primera dobre prakse, sa ciljem da se volonteri edukuju o mogućnostima organizovanja karitativnih aktivnosti tokom cele građanske, odnosno liturgijske godine. Nakon predavanja, prikazana je jedna TV emisija g. Petra Žuljevića, koja prikazuje proces pravljenja medenjaka, da bi nakon toga g. Žuljević prikazao na koji način sve mogu da se ukrase medenjaci i kako da se upakuju, kako bi se njihovom prodajom prikupila sredstva za potrebe župnog Caritasa.

Na kraju susreta nekoliko volontera se pridružilo Petru u ukrašavanju medenjaka. Među njima su odmah mogle da se čuju ideje i planovi o daljem pokretanju karitativnih aktivnosti u ovim župama.

 

Dome, sigurni dome

Caritas i ove godine nastavlja sa realizacijom aktivnosti koje za cilj imaju jačanje svesti građana o nepohodnosti prevencije posledica prirodnih katastrofa. Kao i do sada, posebna pažnja posvećena je edukaciji dece o elementarnim nepogodama i aktivnostima koje mogu sama da preduzmu kako bi se zaštitila u slučaju nastupanja neke prirodne nepogode. Današnjim radionicama koje je organizovao Caritas Sremske biskupije prisustvovao je i Tobias Nolke, koordinator Caritasa Nemačke koji finansira ovaj projekat. Tom prilikom je od direktorke škole “Boško Palkovljević Pinki” u Staroj Pazovi,  dobio zahvalnicu za pruženu pomoć u realizaciji edukativnih radionica za đake osnovnih škola. Na istoimenoj radionici prisustvovalo je 50 đaka trećeg razreda sa svojim razrednim starešinama. Po završetku predavanja, svaki đak je dobio set od tri bojanke “Znanjem do sigurnosti – Učim i bojim – Poplave, Požari, Zemljotresi” kroz koje deca, rešavajući i bojeći zadatke, uče o prirodnim katastrofama. Pored radionice za trećake, u toku dana bila je organizovana i radionica u školi za decu sa smetnjama u razvoju “Anton Skala” u Staroj Pazovi, na kojoj prisustvovalo oko 40 đaka i nastavnika. Svaki učenik je kao nagradu dobio slikovnicu “Znanjem do sigurnosti – Poplave”, koju će nastaviti da koristi tokom školske godine zajedno sa svojim nastavnicima. Po završetku radionica i velikog interesovanja nastavnika i đaka, dogovoren je nastavak saradnje i dalja edukacija dece o prirodnim katastrofama.

Spajanje porodice – od Sirije do Nemačke preko Beograda

Tokom 2016. godine tada 10-godišnji Jazan Irvani izbegao je iz ratom obuhvaćene Sirije u Nemačku, gde se već nalazio njegov stariji brat. Nakon dve godine, u martu 2018. braća su od nemačkih vlasti dobila odobrenje za spajanje porodice, tako da su ubrzo potom otac, majka, brat i sestra, koji su se u tom trenutku nalazili u izbegličkom kampu u Libanu, mogli da obezbede sve potrebne dokumente i doputuju direktno avionom za Nemačku. Putovanje je naizgled trebalo da bude jednostavno: let Bejrut – Frankfurt, sa presedanjem u Beogradu. Sve bi bilo u redu da ocu Husamu nije pozlilo na letu Bejrut – Beograd, zbog čega je s aerodroma Nikola Tesla hitno prebačen u KBC Bežanijska kosa, gde je hospitalizovan i još istog dana operisan. Ostali članovi porodice su morali da nastave putovanje, ali su po dolasku u Nemačku odmah zatražili pomoć, kako bi saznali šta se s ocem desilo i stupili nekako u kontakt sa njim. Pored neizvesnosti i brige zbog zdravstvenog stanja oca, porodica je bila zabrinuta i zbog činjenice što on ne govori ni srpski, a ni engleski jezik.

Preko kolega iz Nemačke molba za pomoć stigla je do Caritasa Srbije, čiji su zaposleni – uz svesrdnu podršku svojih kolega iz Caritasa Beogradske nadbiskupije – kontaktirali bolnicu, obezbedili prevodioca za arapski jezik pomoću koga su lekari obavestili bolesnika o njegovom stanju, angažovali se oko smeštaja bolesnika nakon bolničkog lečenja, vodili ga na previjanje i preglede, pomogli mu oko administrativnih problema, kupovine karte za Frankfurt i na kraju ga ispratili na aerodrom. Sve vreme su, naravno, bili i u kontaktu s kolegama u Nemačkoj koji su o svemu obeveštavali njegovu zabrinutu porodicu. Nakon dve nedelje boravka u Beogradu Husam Irvani se dovoljno oporavio da je dobio dozvolu od lekara da nastavi putovanje za Nemačku, gde se posle veoma dugog vremena napokon našla cela porodica na okupu.

Sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

U toku Globalne platforme za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa danas je u Ženevi održan radni sastanak predstavnika Caritasa Internationalis i delegacije Republike Srbije, na kom su razmenjena iskustva na temu smanjivanja rizika. Predstavnici delegacije Republike Srbije na ovom događaju g-đa Sandra Nedeljković iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i…

Pročitajte ceo tekst

Biskupisjki susret Caritasa Subotica održan u Senti

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Caritas Subotica je organizovao ovogodišnji biskupijski susret volontera i radnika biskupijskog i  župnih Caritasa u Senti. Susret je održan uz blagoslov župnika Nagy Józsefa u župi Sveta Mala Terezija u Senti, uz prisustvo 85 volontera i saradnika iz 17 župa Subotičke biskupije. Susret je započeo Svetom misom zahvalnicom, koju je služio…

Pročitajte ceo tekst

Sastanak koordinacione grupe projekta SOCIETIES održan u Baru

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U organizaciji Caritasa Crne Gore 14. maja 2019. godine u Baru održan je četvrti sastanak Koordinacione grupe projekta SOCIETIES – Podrška organizacijama civilnog društva u jačanju tehničkih veština, socijalnoj inkluziji osoba sa invaliditetom i primeni EU standarda u Jugoistočnoj Evropi. Na sastanku je predstavljen izveštaj o aktivnostima realizovanim 2018. godine,…

Pročitajte ceo tekst

Caritas Srbije učestvuje na Globalnoj platformi za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa

Objavljeno u Uncategorized

Globalna platforma za smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa osnovana je od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija sa ciljem da sve zainteresovane stane razmene svoja iskustva, naučna otkrića, napredak, nedostatke, ideje i dostignuća u smanjenju rizika od prirodnih katastrofa. Zaključci i preporuke sa ovog skupa predstavljaju smernice za države, organizacije civilnog…

Pročitajte ceo tekst

Radionica o prirodnim nepogodama održana u školi „Veselin Nikolić“ u Kruševcu

Objavljeno u Uncategorized

U cilju podizanja svesti dece o neophodnosti pripreme i prevencije za prirodne nepogode, Caritas je organizovao radionicu u školi za osnovno i srednje obrazovanje „Veselin Nikolić“ u Kruševcu. „Prezentacija sadrži nekoliko tačaka i od velikog je značaja za decu“, izjavila je u ime Caritasa Jovana Lončarević. Na kraju prezentacije, učesnici…

Pročitajte ceo tekst

Projekat BRAVO STUDENT započeo u župi Nikinci

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U okviru projekta Razvoj Caritasa – smanjenje siromaštva, Caritas Srbije pokrenuo je podprojekat za župne Caritase pod nazivom BRAVO STUDENT, sa ciljem da se pomogne studentima, koji nemaju dovoljno sredstava za svoje studije. U današnjem društvu zbog složenosti okolnosti u kojima živimo, različiti su oblici siromaštva. To zahteva od Crkve…

Pročitajte ceo tekst

Održane radionice u školama opštine Bač u okviru projekta ,,Znanjem do sigurnosti”

Objavljeno u Uncategorized

U osnovnim školama “Vuk Karadžić” u Baču, “Aleksa Šantić” u Vajskoj, “Jan Kolar” u Selenči , “Moše Pijade” u Bačkom Novom Selu i “Ivo Lola Ribar” u Plavnoj, 6. i 7. maja 2019. godine Caritas Apostolskog Egzarhata održao je radionice za učenike od trećeg do petog razreda, na temu smanjivanja…

Pročitajte ceo tekst

Održan susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

Susret volontera Caritasa Zrenjaninske biskupije održan je 3. maja 2019. u Zrenjaninskoj katedrali i prostorijama biskupije. Na susretu se okupilo 95 volontera i saradnika Caritasa iz 17 župa Zrenjaniske biskupije. Domaćin susreta je bio predsednik Caritasa Zrenjaninske Biskupije Mons. Dr Ladislav Nemet SVD, Zrenjaninski biskup. Direktor Caritasa Zrenjaninske biskupije, g….

Pročitajte ceo tekst

Konkurs za odabir trenera

Objavljeno u Mentalno zdravlje

Caritas Srbije objavljuje Konkurs za odabir trenera u okviru projekta SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical Skills, Inclusion of people with disabilities and EU standards in South East Europe. Više informacija u prilogu: ToR Expert on Organizational Development and Strategic Planning

Pročitajte ceo tekst

Trening poverenika civilne zaštite grada Kruševca

Objavljeno u Uncategorized

U okviru projekta Znanjem do sigurnosti, koji je finansiran od strane Caritasa Nemačke, kao sastavni deo programa Smanjivanje rizika od prirodnih katastrofa, 22.aprila 2019. godine, na Svetski dan planete Zemlje, u saradnji sa Odeljenjem za poslove odbrane i vanredne situacije Grada Kruševca Caritas Srbije je realizovao trening za poverenike civilne…

Pročitajte ceo tekst

Dom za stare i siromašne “Sveta Elizabeta” u Maradiku

Objavljeno u Briga o starima

Dom “Sveta Elizabeta“ je odgovor Caritasa na današnje potrebe najsiromašnijih osoba koje su napuštene, žive u nehumanim uslovima, ekstremnom siromaštvu i usamljenosti. Caritas Bolzano – Bressanone i Biskupija Bolzano – Bressanone / Bozen – Brixen iz Italije pokrenuli su 2015. godine projekat izgradnje doma “Sveta Elizabeta” za siromašne i napuštene stare…

Pročitajte ceo tekst

Okrugli sto na temu smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda u Bačkom Petrovcu

Objavljeno u Uncategorized

U saradnji sa opštinom Bački Petrovac  18. aprila Caritas je organizovao okrugli sto na temu Smanjivanja rizika od elementarnih nepogoda. Posle obraćanja svih prisutnih na okruglom stolu, predstavljen je projekat Caritasa “Znanjem do sigurnosti”: ciljevi, aktivnosti i rezultati, koji su planirani za 2019. godinu. Posle prezentacije predstavljene su aktivnosti opštine…

Pročitajte ceo tekst

Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava za osobe u potrebi u Sremskoj Mitrovici

Objavljeno u Razvoj župskih Caritasa

U saradnji sa župom “Sv. Dimitrija-đakona i mučenika”, tradicionalno već 17 godina, Caritas Sremska Mitrovica organizuje Uskršnji bazar i prikupljanje sredstava. Prodajom rukotvorina vrednih volontera i korisnika Caritasa sakupljena su izvesna sredstva, dok su župljani donirali sredstva za ličnu higijenu i hranu. Sakupljeni artikli podeljeni su u pakete, koje su…

Pročitajte ceo tekst

Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za OSI u Sremskoj Mitrovici osvojio prvo mesto na polumaratonu u Beogradu

Objavljeno u Uncategorized

U nedelju 14.04.2019. održan je veliki Beogradski maraton. Zoran Erdeg, korisnik Caritasovog dnevnog centra za osobe sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici, postigao je rekord od 2 sata i 30 minuta na polumaratonu i time bio stigao prvi od svih prisutnih osoba sa invaliditetom. Startni paket učešća na Beomaratonu 2019. Zoranu…

Pročitajte ceo tekst

Održan nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama

Objavljeno u Mentalno zdravlje

U Klubu poslanika u Beogradu, u sredu 10. aprila održan je Nacionalni forum Socijalna inkluzija osoba sa invaliditetom i osoba sa mentalnim smetnjama. Forum su, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, organizovali Caritas Srbije i udruženje Naša kuća, u okviru regionalnog EU projekta SOCIETES. Forumu je prisustvovalo oko stotinu učesnika…

Pročitajte ceo tekst