Veliki je broj faktora koji doprinose nastajanju različitih psihičkih poteškoća – stres, razne traume, neadekvatni uslovi za život, genetski uticaj… Statistike pokazuju da svaki četvrti čovek u jednom periodu svoga života pati od neke bolesti mentalnog zdravlja, a ako se uzmu u obzir i „blaža“ stanja, prouzrokovana stresnim situacijama, dolazi se do velikog broja ljudi kojima je mentalno zdravlje ugroženo.
U današnjem društvu veoma je važno naučiti nositi se sa svakodnevnim stresnim situacijama i balansirati između zahteva i ograničenja koja se nameću svakom čoveku. Neophodno je razvijati socijalne veštine, svakodnevno koristiti tehnike opuštanja i druge metode, kojima se može poboljšati psihičko stanje osobe, kao i znati obratiti se za potrebnu pomoć u pravom trenutku.
Kroz iskustvo u radu na polju mentalnog zdravlja uočena je potreba za još većom edukacijom, naročito srednjoškolaca, u cilju boljeg suočavanja sa mentalnim poteškoćama. Ukazivanje na važnost vođenja brige o mentalnom zdravlju i korišćenje svih resursa koji mogu pomoći u tome, u znatnoj meri bi doprineli kvalitetu života svakog pojednica i porodice kao celine, u suočavanju sa svakodnevnim stresnim situacijama.
S tim u vezi već treću godinu za redom Caritas Dekanata Novi Sad organizuje predavanja o mentalnom zdravlju za učenike i profesore osnovnih i srednjih škola. U okviru ovogodišnjeg projekta predviđeno je 50 predavanja za učenike i 5 stručnih predavanja za profesore srednjih škola. Ova predavanja su interaktivnog tipa, u kojima su učenici pokazali veliko interesovanje za temu, navodeći primere iz svog okruženja i raspitujući se o mogućnostima dobijanja potrebne pomoći.
U okviru ovogodišnjeg projekta do sada je održano 16 predavanja u: srednjoj saobraćajnoj školi Pinki, srednjoj medicinskoj školi Dositej Obradović i osnovnoj školi Đura Jakšić u Kaču. Sledeća predavanja su zakazana u srednjoj stručnoj školi u Temerinu i u gimnaziji Laza Kostić.