„Neformalni negovatelji su izuzetno značajan stub društva”, poručeno je sa prezentacije istraživanja „Praćenje faktora rizika po zdravlje neformalnih negovatelja u Republici Srbiji“ koja je održana u Caritasovoj “Avliji održivog razvoja” u Bogatiću. Istraživanje je sprovedeno pod pokroviteljstvom Ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku.

“Moje je veliko zadovoljstvo što su me dočekali korisnici i što su mi rekli koliko im ovo znači – da se druže, da mogu da rade i da se osećaju korisnim. To opravdava napore i ulaganja svih onih koji su pomogli da jedan ovakav kutak u Bogatiću postoji. Mi smo hteli da vidimo kakva je pozicija negovatelja u našem društvu. I to ne oni plaćenh, nego članova porodice, koji nemaju radno vreme… Da vidimo kako su podneli period kovid epidemije i koje preporuke možemo učiniti da postanu vidljiviji, jer su oni vrlo koristan stub društva i brige o najosetljivijim osobama” izjavila je prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka u Vladi Republike Srbije.

Značaj ovog tipa angažovanja, najčešće članova porodice, istakao je i gospodin Miroljub Nikolić, direktor Caritasa Šapca.

“Ovo istraživanje će nam ukazati na faktore rizika koji tim ljudima ugrožavaju zdravlje, a na taj način i kvalitet njihovog života”, objasnio je je gospodin Nikolić.

Caritas Šabac usluge na području Opštine Bogatić pruža već šest godina.

“Počeli smo sa uslugom Pomoć u kući, kao eksperimentom, da vidimo kako će se to primiti na području naše opštine. Danas imamo 80 korisnika koji su prezadovoljni ovom uslugom i ne mogu život da zamisle bez nje. Ne samo da ćemo nastaviti ovu uslugu, nego ćemo nastojati i da je proširimo”, izjavio je gospodin Nenad Beserovac, predsednik Opštine Bogatić.

Rezultate istraživanja „Praćenje faktora rizika po zdravlje neformalnih negovatelja u Republici Srbiji“, predstavila je Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije koja je ekspert na ovom polju.