Delegaciija reintegracionih skauta Nemačke organizacije za tehničku saradnju (GIZ) posetila savetovalište za povratnike Caritasa Srbije

U četvrtak, 30.11.2017. godine u okviru studijskog putovanja kroz zemlje Zapadnog Balkana, delegacija iz Nemačke, koju su činili sedam GIZ reintegracionih skauta na čelu sa Dr. Jensom Nartenom, kao i predstavnici Nemačke organizacije za tehničku saradnju (GIZ) u Beogradu, Aleksandra Dimić-Ugrinaj i Siniša Đurić (GIZ/DIMAK), posetila je Caritas Srbije – savetovalište za povratnike. Uloga reintegracionih skauta se ogleda u informisanju savetovališta za povratnike u Nemačkoj o lokalnim programima i merama, pre svega, radne i obrazovne reintegracije povratnika. Cilj posete je bio da se reintegracioni skauti, kojih će uskoro biti u svakoj pokrajni SR Nemačke, upoznaju sa životnom situacijom povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji i problemima na koje ti ljudi nailaze po povratku u svoju zemlju. Sastanku je prisustvovao i jedan bračni par koji se pre nekoliko meseci vratio iz Nemačke. Oni su izneli probleme sa kojima se suočavaju od povratka u Srbiju, a reintegracioni skauti su ukazali na sličnost problema povratnika i u drugim zemljama u regionu. U kratkom, ali intezivnom razgovoru razmatrane su i mnoge mogućnosti saradnje između Caritasovog savetovališta za povratnike, DIMAK-a i GIZ reintegracionih skauta.