Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i šef Delegacije Evropske unije Majkl Davenport dodelili su u Kraljevu 10. februara sertifikate dobitnicima grantova kroz projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu“. Među 28 odobrenih projekata koji će se sprovoditi na teritoriji 36 gradova i opština širom Srbije nalazi se i projekat „Smanjenje društvene isključenosti u ruralnim oblastima kroz održivu uslugu pomoć u kući“ koji će realizovati Caritas Srbije u partnerstvu sa opštinama Aleksinac i Ražanj i centrima za socijalni rad dveju opština. Projekat je usmeren na uspostavljanje održivih usluga pomoći u kući za odrasla i stara lica uz obezbeđenje novih radnih mesta na poslovima socijalne zaštite. “Danas smo započeli vrlo bitne projekte sa organizacijama širom Srbije i jedan veliki projekat za Kraljevo koji se nalazi na vladinoj listi priortetnih infrastukturnih projekata”, istakao je Davenport. Ambasador Davenport je poručio da je socijalno uključivanje i solidarnost sa osetljivim grupama jedna od osnovnih vrednosti EU koje je Srbija usvojila.
Projekat „Smanjenje društvene isključenosti u ruralnim oblastima kroz održivu uslugu pomoć u kući“ finansira Evropska unija, a realizuje se uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Projekat predviđa uspostavljanje službi za pružanje usluga pomoć u kući pri centrima za socijalni rad opština Ražanj i Aleksinac. Svrha usluge pomoći u kući jeste podrška u zadovoljenju svakodnevnih životnih potreba osobama koje nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima bez redovne pomoći u aktivnostima dnevnog života, nege i nadzora, pri čemu je porodična podrška nedovoljna ili nije raspoloživa. Uspostavljanje i uređenje ove službe prema nacionalnim standardima za pružanje usluga i uz zadovoljavanje svih kvaliteta koji su propisani za postupak licenciranja biće praćeno i kadrovskim jačanjem centara za socijalni rad kroz angažovanje negovateljica i stručnih radnika, kao i vozilima za prevoz negovateljica u obe opštine.
Uloga Caritasa Srbije kao nosioca projekta biće da osigura kvalitetno upravljanje projektom, pruži neophodnu stručnu podršku centrima u procesu licenciranja pred resornim ministarstvom, obezbedi akreditovanu obuku i stručnu praksu budućim negovateljicama.