U okviru projekta “Smanjenje društvene isključenosti u ruralnim oblastima kroz održivu uslugu pomoć u kući” u prostorijama Karitasa u Aleksincu od 14. do 20. marta održana je akreditovana obuka za 24 polaznice pod nazivom “Integralna obuka za pomoć u kući sa elementima bazične nege”. Sve učesnice koje su uspešno prošle obuku dobiće od Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu sertifikate za obavljanje ove usluge. Sama obuka predstavlja jednu u nizu aktivnosti usmerenih na stručno usavršavanje budućih pružalaca usluga pomoć u kući i omogućava polaznicama da steknu sva potrebna znanja i profesionalne veštine neohodne za pružanje nege starim licima. U izboru polaznika pomogle su filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Ražnju i Aleksincu i opštinski centri za socijalni rad.

IMG_1412 (1024x768)

U toku obuke polaznice su obrađivale sadržaje poznavanja i primene osnovnih principa socijalne zaštite i radne etike, identifikacije i razumevanja potreba starih lica, primenjena znanja o nutricionističkoj vrednosti namirnica, pružanje prve medicinske pomoći u raznim urgentnim stanjima i dr. Učesnici obuke su se izjasnili da su im pružene informacije obogatile dosadašnje iskustvo i dale dobru osnovu za kvalitetnije obavljanje poslova pomoći u kući, jer je veliki deo obuke zasnovan na praktičnim vežbama za rešavanje problemskih situacija u konkretnim životnim uslovima.

IMG_1424 (1024x768)

Projekat i samu obuku realizuje Karitas Srbije u partnerstvu sa opštinama Ražanj i Aleksinac i opštinskim centrima za socijalni rad uz finansijsku pomoć Evropske unije u okviru programa “Evropska podrška inkluzivnom društvu”. Osnovni cilj projekta je uvođenje usluge pomoć u kući u cilju pobošljanja svakodnevnog života starih i nemoćnih lica sa teritorije dve pomenute opštine.

IMG_1442 (1024x768)