U Sigurnoj kući, u Zrenjaninu, javnosti je predstavljena saradnja između Centra za socjalni rad Zrenjanin i Caritasa Zrenjanin na projektu Your Job. Mlade korisnice usluge socijalne zaštite – Sigurne kuće, uključene su u program ekonomskog osnaživanja i povećanja njihove zapošljivosti.

“Ekonomska zavisnost najčešći je razlog zbog kojeg se žene žrtve nasilja, vraćaju nasilniku nakon izlaska iz Sigurne kuće. Mnoge od njih nemaju nikakvo radno iskustvo. Partner je bio taj koji je bio zaposlen, a njima je uglavnom bilo zabranjeno da rade. Njihovo samopoštovanje I samopouzdanje su na vrlo niskom nivou. Saradnju sa Caritasom na projektu Your Job videli smo kao priliku da pomognemo ženama da se osnaže ekonomski i da izađu iz kruga nasilja“, kaže Andrijana Stojanović, stručni radnik u Sigurnoj kući.

“Planirano je da korisnice Sigurne kuće prođu pet radionica: od samospoznaje I motivacije, kroz traženje posla i konkurisanje za posao, do poslovnog ponašanja i zadržavanja posla. Korisnice Sigurne kuće će imati mogućnost da pohađaju obuke I kurseve za neka zanimanja. To mogu biti obuke za šivača, krojača, knjigovođu ili nešto što je njima blisko… Takođe, imaju mogućnost da pohađaju program stručne prakse kod poslodavca. Moći će da konkurišu  I za grantove kako bi pokrenule svoj privatni biznis”, Objasnila je Milica Bogdanov, savetnica na projektu Your Job.

Ovom prilikom javnosti je predstavljen i Priručnik “Osposobljavanje za zapošljavanje mladih korisnica usluge socijalne zaštite -Sigurne kuće” koji je nastao kao plod ove saradnje saradnje Caritasa i Centra za socijalni rad Zrenjanin. Autorke ovog priručnika su gospođa Milica Bogdanov, savetnica na projektu Your Job i gospođa Andrijana Stojanović, stručna radnica u Sigurnoj kući. Priručnik je namenjen pedagozima, psiholozima, socijalnim radnicima i svima koji žele da pomagnu ženama da izađu iz kruga nasilja tj. da ih osposobe za zapošljavanje.

O značaju projekta za celokupno društvo, govorile su gospođa Olivera Lisica, direktorka Centra za socijalni rad Zrenjanin, gospođa Aleksandra Štrbac iz Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i gospođa Marina Kostić, koordinatorka projekta u Srbiji.

Direktor Biskupijskog Caritasa Zrenjanin, gospodin Tibor Halmai, uručio je donaciju Sigurnoj kući u vidu svakodnevnih potrepština, ali i jednog laptopa, koji će služiti za obuku korisnica.

Opšti cilj regionalnog projekta Your Job (Youth Overcoming Unemployment Regionally through Job Opportunities on the Balkans) jeste pružanje podrške mladima na Balkanu u zapošljavanju, odnosno osnaživanje mladih pružanjem prilika za povećanje njihove konkurentnosti na tržištu rada.

Projekat finansiraju Austrijska razvojna agencija i Caritas Austrije, a u Srbiji ga realizuju Caritas Srbije, Caritas Aleksinac, Biskupijski Caritas Srem i Caritas Zrenjaninske biskupije.